Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dünyanın İlk Sarayı Gün Yüzüne Çıkıyor

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu'nun (UNESCO) dünya mirası geçici listesine Türkiye'den son dahil edilen 13 alandan biri olan ve milattan önce 5 binli yıllara tarihlenen Aslantepe Höyüğü'nde kazı çalışmaları başlıyor.

yapi.com.tr
Dünyanın İlk Sarayı Gün Yüzüne Çıkıyor

Zaman Gazetesi'nin haberine göre, Aslantepe Kazı Başkanı ve İtalyan La Spienza Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marcella Frangipane, Malatya Valisi Vasip Şahin'i ziyaretinde yaptığı açıklamada, 15 Ağustos'ta kazı çalışmalarına başlanacağını bildirdi. Kazı çalışmalarıyla bu yıl, 'dünyanın ilk sarayı' olarak bilinen kerpiç saray kalıntılarının tamamını ortaya çıkarmayı planladıklarını söyleyen Frangipane, "Milattan önce 3 bin 300 yıllarına ait kerpiç sarayı bu yıl tamamen ortaya çıkarmayı istiyoruz. Mezopotamya'da tapınaklar vardı ama saray yoktu. Orada saraylar daha sonra geliyor. Buradaki saray, ilk saraydır. Çalışmalarımızla açık hava müzesi daha da geniş olacaktır. Geçtiğimiz yıl saray içinde büyük bir salonu gün yüzüne çıkardık. Turistler için geniş bir kültür alanı oluşacak. Turizm açısından cazip bir mekan oluşacak." dedi.

Vali Şahin ile Frangipane, Aslantepe'nin dünya ve Türk tarihi açısından öneminin yanı sıra Malatya'ya sağlayacağı katkılar hakkında görüş alışverişinde bulundu. Vali Şahin, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek "Marcela Frangipane uzun yıllar Malatyamızın tarihine ışık tutacak araştırmalar yapmışlardır. Aslantepe kültürel anlamda dünya kültürel mirasının ortak değeridir." şeklinde konuştu.

Bilim dünyasının en prestijli kurumlarından National Academy of Sciences tarafından Frangipane'ye Aslantepe'deki çalışmaları nedeniyle onur ödülü verildi. Frangipane, ödül almak için gittiği ABD'de kazı çalışmalarına ilişkin konferans verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-ilk-sarayi-gun-yuzune-cikiyor_123204.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!