Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Başbakanlık Binasına "Harekat Merkezi"

Yeni Başbakanlık binasına kriz anlarında kullanılmak üzere hükümet harekat merkezi inşa ediliyor. Zeminin iki kat altına inşa edilen merkez, her türlü saldırıya karşı korunaklı olacak. Başbakan olağanüstü olaylarda ilgili birimleri anında burada toplayarak hızlı kararlar alabilecek.

yapi.com.tr
Başbakanlık Binasına "Harekat Merkezi"

Habertürk'ün haberine göre, Söğütözü’nde inşaatı devam eden yeni Başbakanlık binasının altına “Hükümet Harekat Merkezi” inşa ediliyor.

Doğal afetlerde “Kriz Merkezi”; savaş, kimyasal, biyolojik, nükleer ve siber saldırılar ile terör eylemlerinde ise Hükümet Harekât Merkezi olarak kullanılacak yapı, Başbakanlık binasının altında eksi 2’nci kata inşa ediliyor. Bomba, füze gibi balistik silahlara, kimyasal ve nükleer saldırılara karşı korunaklı yapı, uydu dahil her türlü haberleşme olanağına, kriptolu telefonlara sahip olacak. Başbakan, kriz durumunda komutanları, bakanlıkları ve ilgili birimleri buraya toplayarak vakit kaybetmeden karar alıp operasyon veya krize müdahale talimatı verebilecek. Harekât Merkezi, çelik destekli özel betondan yapılacak. Başbakan Tayyip Erdoğan,müteahhit firmanın gizlilik ve titizlikle yürüttüğü inşaatın, önümüzdeki yıl şubat ayında bitirilmesi talimatını verdi. Yetkililer 2014 Mayıs ayında yeni Başbakanlık’ın hizmete gireceğini belirtiyor.

Tam teşekkül, hızlı karar

Yetkililer, “Herhangi bir kriz durumunda gerektiğinde burada karar veriliyor. Kimseye sormadan, oraya buraya telefon açmadan kriz merkezinde bakanlıklar, ilgili birimler arasında görüşülüp anında karar veriliyor. bu merkez, her türlü haberleşme imkânı olan, 24 saat kesintisiz iletişimin, ulaşımın sağlanacağı, gerekli verilerin toplanacağı güvenlikli bir yer. Başbakanlık makamının altında olması; pratik, hızlı karar verilmesi açısından önemli. Tamteşekküllü birime, TSK yetkilileri, bakanlıklar, ilgili birimler geliyor. Başbakan başkanlığında toplanıp karar alınıyor” bilgisini verdi.

Kriz yönetimini gerektiren haller Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi Yönetmeliği’ne göre; Yurtdışında; Türkiye’nin toprak bütünlüğüne, egemenlik haklarına, milli hedef ve menfaatlerine yönelik tehdit emarelerinin belirmesi ve gelişme göstermesi, Yurtiçinde; Anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini, temel hak ve hürriyetlerini ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları nedeniyle kamu düzeninin bozulması, terör olayları, kanunsuz grev, lokavt ve işi bırakma eylemleri, etnik yapı, din ve mezhep farklılıklarından kaynaklanan olaylar; tabii afetler, deprem, sel, çığ düşmesi, büyük ölçekteki kazalar, iltica ve büyük nüfus hareketleri, tehlikeli ve salgın hastalıklar, büyük yangınlar, ağır ekonomik bunalımlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/basbakanlik-binasina-harekat-merkezi_111421.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!