Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Karayolları Arazisinde Tam 10 Devin Gözü Var

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan (ÖİB) yapılan açıklamaya göre, dün saat 16.00’da son teklif süresi dolan arazi için 10 teklif alındı. Dubai Şeyhi El Maktum hem Sama Dubai şirketi aracılığıyla hem de Emaar aracılığıyla teklif verdi.

Vatan Gazetesi
Karayolları Arazisinde Tam 10 Devin Gözü Var

b>Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ait İstanbul Levent’te bulunan 96 bin 505 metrekarelik araziye 10 teklif geldi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan (ÖİB) yapılan açıklamaya göre, dün saat 16.00’da son teklif süresi dolan arazi için 10 teklif alındı. Dubai Şeyhi El Maktum hem Sama Dubai şirketi aracılığıyla hem de Emaar aracılığıyla teklif verdi. Ofer Ailesi, Global-Boğaziçi Ortak Girişim Grubu adı altında arazi için teklif verirken, Telsim binasında emsal sorunu yaşayan Torunlar’a ait Toray ve Four Season’s Oteli’nin sahibi Mesut Toprak’a ait Astay’ın da Zincirlikuyu’daki arazi için teklif vermesi dikkati çekti.

Yetkililer, Zorlu grubu, Nihat Özdemir’e ait Limak Grubu ve Hüsnü Özyeğin’in sahibi olduğu FİBA’nın uzun süredir bu ihaleye hazırlandığının bilindiğini söylediler. Taşyapı’nın sahibi Emrullah Turanlı ve kısa süre önce TAV’da başarılı bir halka arz yapan Hamdi Akın’ın ise ihaleye teklif veren sürpriz isimler olduğu belirtildi.

Sözlü mülakat olacak
Dün tekliflerin alınmasından sonra prosedür gereği ÖİB bundan sonra teklifleri teknik olarak değerlendirmeye alacak. Bunun ardından yatırımcılar yüz yüze görüşmelere davet edilecek, önümüzdeki hafta ise açık artırma yöntemiyle ihalenin sonuçlandırılması bekleniyor.

El Maktum 2 farklı şirketle yarışa girdi

1- Zorlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş
2- Emaar Gayrimenkul Geliştirme A.Ş
3- Astay Gayrimenkul İnşaat Yatırım ve Turizm A.Ş
4- Akfen-Osmanlı Ortak Girişim Grubu
5- Sama Dubai İstanbul Gayrimenkul A.Ş
6- Toray ve Eren Talu Ortak Girişim Grubu
7- Nurol-Fiba Ortak Girişim Grubu
8- Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.-MSREF VI Living Daylights BV Ortak Girişim Grubu
9- Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş
10- Global-Boğaziçi Ortak Girişim Grubu

*Sama Dubai’nin kontrolü El maktum’da. Emaar’ın ise yüzde 25’i El Maktum’a ait. Kalan yüzde 75 halka açık ve şirket profesyoneller tarafından yönetiliyor.

Yükseklik en fazla 105 metre olacak
Karayolları arazisine yapılacak projenin ihale şartları daha önce belirlenmişti. Buna göre inşaatlarda yükseklik en fazla 2 Karayolları binası kadar olabilecek. Türkiye’nin ilk cam giydirme yapılarından biri olan ve 3’üncü derece tarihi eser hüviyeti taşıyan KGM 17. Bölge Müdürlüğü binası 14 kattan oluşuyor ve yüksekliği de 52.5 metre. Buna göre yapılacak yapılarda yükseklik en fazla 105 metre olacak

Mevcut Karayolları binasının bulunduğu parsel satışa dahil edilmedi. Sözkonusu bina, İstanbul’daki modern mimarinin ilk örneklerinden biri kabul ediliyor ve İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun koruması altında bulunuyor. 96 bin 505 metrekarelik arazinin 13 bin metrekarelik bölümü yeşil alan olarak ayrılacak. Yani inşaat alanı 83 bin metrekare civarında olacak. Emsal de 2.8 olarak belirlendi. Planlamada inşaat alanının yüzde 35’i rezidans’a, yüzde 30’u otel ve kongre salonlarına, yüzde 15’i ticarete, yüzde 10’u ofis ve büro katlarına, yüzde 10’u da sosyal ve kültürel tesislere ayrıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karayollari-arazisinde-tam-10-devin-gozu-var_52274.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!