Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Başkandan ‘Kıyı’ İsyanı: Bu Talanı Durdurun!

Ege Turistik İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği(ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, turizm imarlı arazilerin ranta kurban gittiğini belirterek, “Bu talanı durdurun” dedi.

yapi.com.tr
Başkandan ‘Kıyı’ İsyanı: Bu Talanı Durdurun!

Ege TV’de yayımlanan Güne Bakış programına katılan Ege Turistik İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler sona eren turizm sezonun değerlendirdi.

Başkan İşler turizm değerlendirmesine çarpıcı bir örnek vererek başladı. Bölgenin yatak sayısı sıkıntısına dikkat çeken İşler, “Bodrum’un karşısında Kos(İstanköy) adası var. Nüfusu 35 bin. Yatak kapasitesi 120 bin ve yılda 1,2 milyon turist ağırlıyor. Bizim İzmir’in nüfusu neredeyse 5 milyon, yatak sayısı yaklaşık 45 bin ve kruvaziyerlerle gelenler dahil turist sayısı 1,4 milyon. Bu rakamlar inanılacak gibi değil” dedi.

"Bu talanı durdurun"

Yatak sayısının artmasındaki en büyük problemin turizm teşvik yasasındaki bir boşluktan kaynaklandığını belirten İşler Ege kıyılarında ‘talana dönüşen’ duruma isyan etti. İşler, “Turizm imarlı bir arsa düşünün, müteahhit arkadaşlar buraya çok yataklı büyük bir otel yapmak yerine bir butik otel yapıp geri kalan araziye villalar yapıyorlar. Bunu yaparken aynı zamanda turizm teşvik yasasından yararlanıyorlar. Bu durum sadece İzmir’e özgü bir durum değil tüm Ege sahillerinde böyle… Bu turizm imarlı arazilerimizi ranta kurban etmeyelim. Bu hançeri kıyılarımıza batırmayalım. Bu talanı durdurun, kıyılarımıza kıymayın. Biz başbakanımızın Bodrum’da yaptığı ‘Kıyı talanı’ değerlendirmelerine doğru buluyoruz. Ama Türk turizminin en önemli sorunu bu ‘rant’ sorunudur. Bu sorun çözülürse yatak kapasitesi sorunu da büyük ölçüde çözülür” ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskandan-kiyi-isyani-bu-talani-durdurun_113020.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!