Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Batıçim Aliağa’daki Limanına 21 Antrepo Kuruyor

Batı Anadolu Çimento (Batıçim), Aliağa Nemrut Körfezi’ndeki limanına 15 milyon dolar yatırım yapacak. Aliağa Horozgediği mevkiindeki 64 dönümlük arsayı 17,5 milyon TL’ye satın alan şirket, bölgeye 21 antrepo kurmayı planlıyor

yapi.com.tr
Batıçim Aliağa’daki Limanına 21 Antrepo Kuruyor

İzmirli sanayi kuruluşu Batı Anadolu Çimento (Batıçim), Aliağa Nemrut Körfezi’ndeki limanına 15 milyon dolar yatırım yapacak. Bu yatırımı öz kaynaklarından karşılayacak olan şirket, limanın karasal alanda geri hizmet sahası olarak değerlendirilmek amacıyla Aliağa Horozgediği mevkiindeki 64 dönümlük arsayı 17,5 milyon TL’ye satın aldı. Dünya Gazetesi'nden Sedat Alp'in haberine göre Batıçim, bölgeye 21 antrepo kurmayı planlıyor. Batıçim Genel Müdür Yardımcısı Feyyaz Ünal, bölgeye yatırım yapmak için öncelikle genişlemek gerektiğini vurguladı. OPET’e ait olan 64 dönümlük araziyi Akbank'la yaptıkları kredi anlaşması ile 17,5 milyon TL’ye satın aldıklarını belirten Ünal “Aldığımız araziye 21 antrepo kurmayı planlıyoruz. 7 yıl vadeli kredi anlaşması sonucu yapılan bu girişimin bölgeye önemli bir hareketlilik getireceğini düşünüyorum” dedi.

Artık grup dışı firmalara da hizmet verecek

Batı Liman’ın bugüne kadar şirket bünyesinde bir iskele olarak grup içi hizmet verdiğini kaydeden Ünal “Son alınan karar ve yaptığımız başvurular sonucu burası artık Batı Liman adı altında sadece bünyemizdeki şirketlere değil, grup dışı firmalara da hizmet edecek. Konteynr dışında, özellikle dökme yük olarak adlandırdığımız kömür tahıl gibi yüklerin boşaltılacağı bir liman olarak hizmet vermeyi planlıyoruz” diye konuştu. Arsa bedelinin haricinde bölgeye 15 milyon dolarlık bir yatırım yapmayı hedeflediklerini de kaydeden Ünal “Limanda uzatma ve genişletme çalışmaları ve 21 antreponun kurulması ile yaklaşık 15 milyon dolarlık bir yatırım yapmayı planlıyoruz. Bu yatırımla birlikte, önemli bir istihdam sağlamayı da hedefledik” dedi.

Aliağa Körfezi ve Nemrut Koyu’nda Habaş, İzmir Demir Çelik, Batıçim, Petrol Ofisi, Total ve Egegaz’a ait iskeleler ile Ege Gübre, Nemport, Aliağa ve Tüpraş limanları bulunuyor.

Diğer işletmelere de öncülük ettiler

Tüpraş, gemi söküm tesisleri, Total ve Ege Gaz iskeleleri Aliağa Körfezi’nde bulunurken, Petkim, Nemport, Ege Gübre, İDÇ, Batıçim, Ege Çelik ve Habaş iskeleleri ise Nemrut Koyu’nda yer alıyor. Verilen bilgilere göre, Aliağa Nemrut Koyu’nda 2010’un başlarında Ege Gübre, nisan ayında da Nemport limanları yatırımlarını tamamlayarak konteyner gemilerini elleçlemeye başladı. Nemrut Koyu’ndaki bu iki iskelenin konteynır terminali olarak sağladığı başarı bölgede liman işleten diğer firmalara da öncülük etti. Petkim Limanı ile Batıçim’in Batılimanı da konteyner terminali oluşturmaya yönelik yatırımları arasına alırken, zamanla bölgedeki diğer iskeleleri işleten firmaların da benzer yatırımlara girişmesi bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baticim-aliagadaki-limanina-21-antrepo-kuruyor_134122.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!