Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bayraklı'da Dönüşüm için Plan Revizyonu

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, mevcut yasa ve imar planları ile kentsel dönüşüm yapmanın zor olduğunu belirterek, ilçedeki imar planlarında revizyona gidileceğini açıkladı.

yapi.com.tr
1 Bayraklı'da Dönüşüm için Plan Revizyonu

İzmir’de gecekondulaşmanın yoğun olarak yaşandığı Bayraklı’da vatandaşlarla müteahhitleri kentsel dönüşümde ortak bir zeminde uzlaştırma adına imar planlarında revizyon çalışması başlatıldı. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, ilçelerindeki gecekondulaşmanın Ankara’daki gibi tek katlı olmadığına dikkat çekti. Başkan Karabağ, Bayraklı’da özellikle çok katlı kaçak yapılaşmanın yoğun olduğunu belirterek, "Belediyelerin yapmaya çalıştığı kentsel dönüşüm uzlaşmasında sıkıntı yaşanıyor. Vatandaş, ’Oğlum, kızım var bunlara birer daire verin. İmar planlarını biraz daha iyileştirin. Ben de müteahhitle anlaşayım’ diyor. Halkımızın ne istediğini biliyoruz. Bu kapsamda imar plan revizyon çalışması yürütüyoruz. Küçük parselleri birleştirip çok olmamak kaydıyla yoğunluk artışı vereceğiz. Müteahhit ve vatandaşların kolayca kat karşılığında anlaşabileceği bir imar dönüşümü çalışmasını sürdürüyoruz. Yamanlar, Onur, Gümüşpala, Emek, Çay, Adalet, Manavkuyu Mahalleri ile ilgili bu proje devam ediyor. Bu, bugünden yarına olacak bir çalışma değil. İmar planlarının kabul edilmesinin ardından vatandaşlarla müteahhitlerin anlaştığı süreci birlikte izleyeceğiz" dedi.

Kendiliğinden dönüşüm olacak

Bu çalışmanın İzmir genelinde yapılması gerektiği savunan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "Mevcut imar planları ve kaçak yapılarla vatandaşların yol yürümesi mümkün değil. İmar planlarını değiştirmemiz gerekiyor. Vatandaşın taleplerine cevap verecek imar artışı getirerek yeşili bol alanlar yaratacağız. Kendiliğinden dönüşümü gerçekleştireceğiz. Hem müteahhit hem de vatandaşı bu anlamda teşvik edeceğiz. Örneğin Yamanlar, Emek Mahalleri’nde 2-3 katlı imar var. 3 katlı kaçak yapısı olan biri ile müteahhitle neyin pazarlığını yapacak? Belediyenin verdiği de yeterli gelmiyor. Mevcut planlar kullanılır değil. Biz bunu çağdaş hale getireceğiz" dedi.

Gecekondularınızı satmayın

Vatandaşlara, "gecekondularınızı satmayın" diye seslenen Başkan Karabağ şunları söyledi: "Vatandaşlarımız gecekondularını satmasınlar. İmar planlarını değiştirelim. Bunun için kendi meclisimizi ve Büyükşehir Belediyemizi ikna edelim. Ulaşım planını da düşünüyoruz. Halkımız endişe etmesin. Vatandaşın gönlündeki dönüşüm olmadığı sürece kentsel dönüşümün olacağına inanmıyorum. Zorlamayla bu işler olmaz. 6306 sayılı bir yasa var. Bu yasada dayatmalar var. Bu şekilde sonuç alınması mümkün değil."

http://www.yapi.com.tr/haberler/bayraklida-donusum-icin-plan-revizyonu_125737.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Kentsel Dönüşümde sıkıntılar var... Belediye Başkanı ne yapıyor... Sıkıntıların farkında ve sorunları çözmek için değer üretmeye çabalıyor... Kentsel Dönüşüm uygulamalarında ortaya çıkan sorunlara çözüm bulmak belediyelerin görevi... Başkan görevini yapmaya çalışıyor... Tebrikler.. Bahtiyar Çetinbaş-İnşaat Müh. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!