Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dönüşümün "Yeşiline" Faizsiz Kredi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında gerçekleştirilen yenileme çalışmalarında "çevreci bina" şartlarını yerine getirenlere, faizsiz kredi desteği vermeyi planlıyor.

yapi.com.tr/AA
Dönüşümün "Yeşiline" Faizsiz Kredi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, kentsel dönüşüm kapsamında evini yenileyenlere Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yüzde 4 faiz desteği veriliyor.

Türkiye'de yapılacak binaların tamamının enerji performansının C seviyesinde olması gerekirken, Bakanlık, B seviyesindeki binalar için yüzde 4,5, A seviyesindekiler için ise yüzde 5 faiz desteği sağlıyor.

Bakanlık, çevreci bina için diğer şartları yerine getirenlere bu faiz desteğini aynı şekilde kademeli artırmak için Hazine Müsteşarlığı ile görüşüyor. Bu kapsamda verilecek destek için enerji verimliliğinin yanı sıra otoparkın kendi parselinde çözülmesi şartı aranacak.

Aynı zamanda yağmur suyu toplama ve gri su sistemleri de teşvik edilecek. Yağmur suyunu yeniden değerlendiren, lavaboda kullanılan suyun tuvalette tekrar kullanılabildiği gri su sistemi bulunan binalar için faiz desteği artırılacak.

Yöresel mimari de entegre edilecek

Yöresel mimariye uygun binaların da bu çalışmaya entegre edilmesi amaçlanıyor.

Yeşil bina için belirlenecek tüm şartları yerine getirenler için ise faizin tamamını Bakanlık ödeyecek. Böylece vatandaş, devlete faizsiz borçlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/donusumun-yesiline-faizsiz-kredi_126772.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!