Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bayraktar'dan Ankara'ya 50 Milyon Euroluk Outlet

Bayraktar Kardeşler İnşaat, geçen yıl İstanbul'da açtığı Viaport Outlet Alışveriş Merkezi'nin ardından ikinci alışveriş merkezi yatırımını Ankara'da hayata geçiriyor. Yaklaşık 50 milyon euroya malolacak Ankara Vialife Fashion Outlet Merkezi'nin önümüzdeki aylarda açılması bekleniyor. Merkezde bin kişiye istihdam sağlanacak.

Referans Gazetesi
Bayraktar'dan Ankara'ya 50 Milyon Euroluk Outlet

Bayraktar Kardeşler İnşaat, geçen yıl İstanbul'da açtığı Viaport Outlet Alışveriş Merkezi'nin ardından ikinci alışveriş merkezi yatırımını Ankara'da hayata geçiriyor. Yaklaşık 50 milyon euroya malolacak Ankara Vialife Fashion Outlet Merkezi'nin önümüzdeki aylarda açılması bekleniyor. Merkezde bin kişiye istihdam sağlanacak. Ankara Söğütözü'nde Bayraktar İnşaat'ın iş kuleleri Via Towers'ın altında yer alacak merkezin konseptinin Ankara'da tek olacağını belirten Viaport Genel Koordinatörü Muzaffer Gülöz, "İnsanların 'bir alışveriş merkezi daha mı' demeyecekleri bir konsept için çalışıyoruz. Şu anda kiralamaların yüzde 80'i bitmiş durumda" dedi.

Viaport'un ardından herkesin kendilerinden İstanbul'da bir yatırım daha beklediğini ancak Ankara'ya öncelik verdiklerini anlatan Güloz, Viaport'u bir zincir haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Güloz, "Yeni bir yatırım için 2009'u herkes gibi gözlemliyoruz. Elimizdeki yatırımları tamamlamaya çalışıyoruz. Perakende sektöründen Viaport'un devamı için ciddi bir talep var. Özellikle İstanbul Avrupa yakasında kesinlikle olmak istiyoruz. Şu anda belirlenen bir yer yok ancak fırsat çıkarsa mutlaka değerlendireceğiz. Ayrıca İzmir ve Antalya'da da alışveriş merkezi yatırımı hedefliyoruz" diye konuştu.
 
Outlete dönenlere uyarı

Güloz, artık alışveriş merkezi yatırımlarının hep çok fazla olduğundan şikayet edildiğini, ancak lokasyon ve planlama yanlışı dışında sektörde bir sorun olmadığını vurguladı. Türkiye'nin outlet merkezi olmaya oynadıklarını kaydeden Güloz, birçok alışveriş merkezinin de başarısız olunca outlet'e döndüğünü, ama bunun da başarıyı getirmesinin mümkün olmayacağını söyledi.

İstanbul Kurtköy'de bulunan Viaport'un gerek ziyaretçi sayısı gerekse mağazaların yaptığı ciro olarak rekorlar kırdığını dile getiren Güloz, şunları söyledi: "Merkezdeki eczane bile cirosuyla rekor kırdı. Kiracılarımızın yüzde 60'ı ciroda kendi mağazaları içinde ilk 5'in içinde. Elbette ki global krizin de tüketiciyi hesaplı ürüne yönlendirdiği bir gerçek. Outletler kriz döneminde daha da büyüyor. Ancak bu bir etken olabilir ama tek neden değil. Biz tamamen outlet konsepti yapıyoruz. Tarzımız çok farklı. Hedefe kitlenerek yola çıktık. Başarının altında da bu var."

Şehir içinde arazi bedellerinin astronomik bir düzeyde olduğunu kaydeden Güloz, "Ancak bizim lokasyonumuz çok iyi. Geniş bir açık alan sağlıyoruz. İnsanlar burada ferahlık hissediyor. Marka karması da çok tuttu. İnsanların alışverişin yanısıra vakit geçirmesini sağlayacak, eğlenceyi öne çıkaran bir mekan yarattık. Şu anda yüzde 100 doluyuz. Sırada bekleyen birçok marka var. Türkiye'ye gelmeyi planlayan yeni markalar da bulunuyor. Birçok markayla görüşüyoruz" dedi.

Viaport'un yanında 5 yıldızlı otel ve fuar merkezi inşaatının da devam ettiğini anlatan Güloz, toplam 130 milyon euroya mal olacak tüm yatırımın yıl sonunda tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi.
 
100 bin Arap turist alışverişe gelecek

* Viaport Alışveriş Merkezi'ni, 15 Ağustos 2008-15 Şubat 2009 tarihleri arasında 7.5 milyon kişi ziyaret etti.
* Merkezde yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlanıyor. Otel ve kongre merkezi faaliyete geçince rakam 4 bine çıkacak.
* Aylık 1.5 milyon ziyaretçi hedefi var.
* Alışveriş merkezi, fuar alanı ve kongre merkezi toplam yatırımı 130 milyon euroya ulaşacak.
* Merkezden Sabiha Gökçen Havaalanı'na taksi servisi yapılıyor.
* Bulgaristan'dan alışveriş için gelen müşteriler var.
* Önümüzdeki dönemde 100 binin üzerinde Arap turist getirilecek.
* Otelin devreye girmesiyle yurtdışından alışveriş için gelen turistler için 3 günlük charter'lar düzenlenecek.
* Merkez, Osmanlı, Selçuklu ve Helen mimarisi özelliklerini taşıyor. Ayasofya'ya rakip bir de kubbesi var.
* Toplam 142 mağaza var.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bayraktardan-ankaraya-50-milyon-euroluk-outlet_68095.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!