Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Bazı Müteahhitlerin Tehditlerine İnanmayın!”

Kentsel Dönüşüm Derneği, Kentsel Dönüşüm Mevzuatının yürürlüğe girmesiyle birlikte bazı müteahhitlerin değeri yüksek ve merkezi yerdeki eski yapılara göz diktiği ve maliklerin bazılarını da yanlarına alarak diğer malikleri tehdit ettiği yönündeki şikayetler nedeniyle 4 Aralık günü bir basın açıklaması yaptı.

yapi.com.tr
“Bazı Müteahhitlerin Tehditlerine İnanmayın!”

Kentsel Dönüşüm Derneği (ADİLDER) yaptığı basın açıklamasında şu konulara değindi:

“Kentsel Dönüşüm Mevzuatının yürürlüğe girmesiyle birlikte ‘Bazı müteahhitlerin değeri yüksek ve merkezi yerdeki eski yapılara göz diktiği ve maliklerin bazılarını da yanlarına alarak binanız resmi makamlarca yıkılmadan bizimle kat karşılığı anlaşmanız lehinize olur, aksi halde gayrimenkul hisseniz çoğunluğa sahip diğer hissedarlarca çok ucuza alınır’ şeklinde tehditlerde bulundukları hususunda derneğimize şikayetler gelmektedir.

Öncelikle çıkarılan mevzuatlar her ne kadar şahsi ve mali hakları kısıtlayan ve hukuk mantığına aykırı maddeler içerse de söz konu adaletsizliği fiilen uygulamaya sokacak idari makam ve idari yollar henüz tam olarak oluşturulmadığından, bu tür beyanlar içi boş fiili uygulaması mümkün olmayan boş tehditlerdir.

Vatandaşların Riskli Yapı Kapsamındaki Gayrimenkuller İçin Müteahhitlerle Kat Karşılığı Anlaşma Yapmalarının Bazı Sakıncaları Vardır. Bunlar;

-        Riskli yapılar yıkıldığında imar uygulamalarında ilave bir hak verilmediğinden malikler müteahhitlerden haklarını tam alamayabilirler, maliklerin kazanımları az olur oysa ki rezerv alan belirlenerek yıkılacak binalarda imar uygulamalarında ilave haklar tanındığından maliklerin kazanımı daha fazla olabilir,

-        Riskli yapıların yerine yapılacak binalarda yüklenici müteahhitlerin iflas etmesi ve inşaatı yarım bırakması durumunda mağduriyetlerin yaşanması kaçınılmazdır oysa ki rezerv alan belirlenerek yıkılacak binalar yerine yapılacak binalar bakanlık denetimi ve TOKİ tarafından yapılacağından inşaatların yarım kalması, yüklenici firmanın iflas etmesi sorunları olmaz,

-        Riskli yapılar yıkılıp yerine yenisi yapılsa da şayet idare söz konu yeni yapıyı rezerv alan içine sokarsa yeni binanın da yıkılması mümkündür. Kentsel Dönüşüm mevzuatı buna imkan tanımaktadır.

Dolayısıyla Kentsel Dönüşüm Mevzuatının uygulanması hususunda fiili uygulamalar, içtihatlar ve henüz yetkili idari makamlar oluşturulmadan yapılan tehditlere maliklerin boyun eğmemesi, sözleşme yapmada aceleci davranmamaları önem taşımaktadır.

Vatandaşların Benzer Tehditler Karşısında Derneğimize Bilgi Vermelerini Rica Ederiz”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bazi-muteahhitlerin-tehditlerine-inanmayin_103213.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!