Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"İnsanları Dönüştürmek Kentsel Dönüşümden Daha Önemli"

T.C Kalkınma Bakanlığı, İstanbul Kalkınma Ajansı ve İktisadi Araştırmalar Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen 'Kentsel Dönüşümde Sürdürülebilir Yaşam Kalitesi İçin Farkındalık Araştırma Raporu' konulu seminer, İstanbul Point Otel’de gerçekleştirildi.

yapi.com.tr
"İnsanları Dönüştürmek Kentsel Dönüşümden Daha Önemli"

p>Seminerin tebliğ oturumu bölümünde Mimar ve Mühendisler Grubu Genel Başkanı Avni Çebi ve T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Cengiz Makas birer sunum yaparken; Tebliğ oturumunun moderatörlüğünü de İTÜ Çevre ve Şehircilik Araştırma Merkezi Müdürü Prof Dr. Nuran Zeren Gülersoy yaptı.

“Vatandaşlar teşvik edilmeli, bilinçlendirilmeli ve süreç tamamlanmalı”

Seminerin açılış konuşmasını İktisadi Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ahmet İncekara yaparken, kentsel dönüşüm süreci ve bu süreçte olması gerekenler hakkında konuştu. Vatandaşların kentsel dönüşüm sürecine alıştırılarak, teşvik edilerek ve özellikle bilinçlendirerek süreci tamamlamak gerektiğine dikkat çeken İncekara; “Yasal altyapı hazırlayarak ortaya koyulan bu dönüşümü halk nasıl karşılıyor? Bilgileri, bilinçleri var mı? Kentsel dönüşüm konusunda yasal gelişmelerden haberleri var mı? Ne yapacakları, ne kazanacakları, gelecekte ne bekledikleri konusunda bilgileri bilinçleri var mı? Bu araştırmalar yapıldı. Saha çalışması yapıldı, bu rapor haline getirilip size sunuldu. Bu seminerdeki konuşmalar tartışmalar da kaydedilerek bu rapora eklenip, 6 ekim tarihinde bir kitap olarak bu raporu teslim edeceğiz” diye konuştu.

“Kentsel dönüşümü fırsatçılığa değil fırsata dönüştürmeliyiz”

Mimar ve Mühendisler Grubu Genel Başkanı Avni Çebi, 'Kentsel Dönüşümde İnsan ve Çevre' konulu sunumunda, kentsel dönüşüm sürecinde yaşanacak yenilikler ve inşa edilecek şehirlerin insani ölçeklere sahip olması gerektiğini vurgularken, geleceğe bırakılacak mimari ve mühendislik çalışmalarının, kültürümüzü yansıtmasının ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının önemine dikkat çekti.

Şehirlerin, insanları bölen değil onları buluşturan mekanlar niteliğine kavuşturulması gerektiğini belirten Çebi, kentsel dönüşümün, fiziksel mekânın dönüşümünün yanı sıra, sosyal adalet ve gelişim, sosyal bütünleşme, yerel-ekonomik kalkınma, tarihi ve kültürel mirasın ve doğal çevrenin korunması, zarar azaltma ve risk yönetimi, sürdürebilirliğin sağlanması, erişebilirlik, gelecek nesillerin hakkı vb. ilkeler çerçevesinde kapsamlı ve bütünleşik bir yaklaşımla ele alınması gerektiğini söyledi. “Herkes İçin Şehir” kavramından da söz eden Çebi; “Bu kavramların hepsi yan yana konulduğunda şehirlerimiz “herkes için şehir” kavramına; yani sosyal adaletin sağlandığı bir mekân üzerine inşa edilmiş olarak, şehrin medeniyet ve kültürel zenginliklerini de gelecek kuşaklara aktarılabilecek dinamiklere ulaşmış olacaktır” diye konuştu.

Şehirlerin günlük yaşamda, özellikle yaşlılar, özürlüler ve çocuklar için zorluklar  barındırmaması gerektiğinin altını çizen Çebi, bu konuya hassasiyetle önem verilmesinin önemini kaydetti. İnsanların şehirlerde yürüyebilmesinin, insani ilişkiler kurup geliştirmesinin günlük yaşamda olması gereken hareketler olarak nitelendiren Çebi, kentsel dönüşüm süreci hakkında da şöyle konuştu; “Öncelikle kentsel dönüşüm yapılırken yaşanılan mekânın sosyal yapısı, ilişkiler ve yerel ekonomik yapı insan merkezli olarak görülmelidir. Kentsel dönüşümü ülkemiz için bir fırsata çevirmemiz lazım. Fırsatçılığa değil, fırsata çevirmemiz lazım ki, kaybettiğimiz yılları da kazanma imkânı yakalayabilelim. Türkiye’de şehir yoğunluğu, hakikaten çok önemli, nüfus yoğunluğu politikalarına dikkat ederek Türkiye’de daha sağlıklı, sürdürülebilir şehirler inşa edebilmeliyiz”.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/insanlari-donusturmek-kentsel-donusumden-daha-onemli_102267.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!