Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Bej Kitap' Umut Verdi

ABD Merkez Bankası'nın (Fed), Amerikan iş dünyasının nabzını tuttuğu araştırma raporu Bej Kitap'ın eylül sayısını bugün yayımladı. Temmuz ortasından ağustos sonuna kadarki dönemi kapsayan rapora göre, ekonomik hareketlilik, neredeyse tüm bölgelerde artış gösterdi

yapi.com.tr / AA
'Bej Kitap' Umut Verdi

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 12 bölgesel şubesinin görev alanlarındaki ekonomik faaliyetlerle ilgili tespitlerin yer aldığı 'Bej Kitap'ta, altı bölgede 'ılımlı', New York, Philadelphia, Atlanta, Kansas City ve Dallas bölgelerindeyse 'sınırlı' büyüme gözlemlendiği belirtilirken; Cleveland'dan gelen değerlendirmeler, bölgedeki durumun daha karamsar olduğuna işaret etti.

"Enerji sektörü geriledi"

İmalat, istihdam ve emlak gibi sektörlerde artış görüldüğü ifade edilen raporda, enerjide şartların durağan veya geriye gittiği belirtilirken, "Richmond ve St. Louis bölgelerinde kömür üretimi düştü, Cleveland, Atlanta ve Dallas bölgelerinde ise petrole ilişkin faaliyetler geriledi" denildi.

Rapora göre, düşen enerji fiyatları da bazı bölgelerde makine ve metal talebinde yavaşlamaya sebep oldu.

İnşaat faaliyetleri de iyileşiyor

Öte yandan, inşaat faaliyetlerinin birçok bölgede iyileştiği ve ev fiyatlarının ve satışlarının da artışını sürdürdüğü ifade edilen raporda, kredi talebinin çoğu bölgede artmasıyla bankacılık sektöründe genellikle iyimser bir tablo sergilendi.

Fed'in kısa dönemli faiz artışına gidip gitmeyeceğine karar vereceği 16-17 Eylül toplantısından önceki son raporda, ikinci çeyrekte yüzde 3,7 büyüyen ülke ekonomisinin, üçüncü çeyrekte yüzde ortalama 2 ila 3 oranında gelişeceği bildirlidi.

Bej Kitap'ta yer alan veri ve analizler, Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından kullanılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bej-kitap-umut-verdi_133809.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!