Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Erdem Başçı: Fed'den Kimse Endişelenmemeli

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Eylül ayında Fed'den gelebilecek faiz artışı konusunda kimse endişelenmemeli" dedi.

yapı.com.tr
Erdem Başçı: Fed'den Kimse Endişelenmemeli

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı. Başçı, 2015 yılı sonunda enflasyonun orta noktası yüzde 6,9 olmak üzere yüzde 6 ile yüzde 7,8 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini bildirdi. Erdem Başçı, 2016 yılı sonunda da enflasyonun orta noktası yüzde 5,5 olmak üzere yüzde 3,7 ile yüzde 7,3 aralığında olacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

Başçı, gelişmiş ülkelerde faiz oynaklığının yüksek seviyelere ulaştığını belirterek ikinci çeyrekte küresel piyasalardaki oynaklığın etkisinin Türkiye ekonomisinde de gözlendiğini belirtti.

Erdem Başçı, "Yılın ikinci çeyreğinde temkinli para politikası politikasını sürdürdük, sıkı likidite politikasına devam ettik. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşmeye kadar getiri eğrisini yatay tutarak para politikasında temkinli duruş sergileyeceğiz. Sıkı para politikamız ekonominin dış şoklara dayanıklılığını artırdı" dedi.

"Faiz koridoruna olan ihtiyaç azalabilir"

Faiz konusunda ise Merkez Bankası Başkanı "Önümüzdeki dönemde küresel para politikalarının normalleşmesinden sonra sözlü yönlendirme ile uzun vadeli faizlerin kalıcı düşeceğini değerlendiriyoruz. Buna bağlı olarak Türkiye'de geniş faiz koridoruna olan ihtiyaç kademeli olarak azalabilir" dedi. Başçı, faiz politikasının operasyonel çerçevesini kademeli olarak sadeleştirmeyi değerlendireceklerini belirterek bunu Ağustos ayında teknik bir raporla başlatacaklarını söyledi.

 


Başçı, Fed faiz oranlarını artırırsa Türk bankalarına ödenen zorunlu karşılık faizlerini Fed faizleri seviyesine yükselteceklerine dikkat çekerek "Eylül ayında Fed'den gelebilecek faiz artışı konusunda kimse endişelenmemeli" dedi.
Döviz likiditesinde dengeleyici, finansal sektörde destekleyici, TL'de sıkı para politikası izleyeceklerini belirten Başçı "Döviz kurunun gecikmeli yansıması enflasyon görümündeki iyileşmeyi geciktiriyor. Enflasyonun orta vadede hedefe ulaşacağını öngörüyoruz. Türk ekonomisi ılımlı büyümeye devam ediyor" diye konuştu.
Merkez Bankası Başkanı, Avrupa Birliği'ne ihracatın arttığını ancak jeopolitik gelişmelerin ihracata etkisini izlediklerini ifade etti.
Başçı, büyümede aşağı yönlü risklerin devam ettiğini belirterek "OVP'nin bir miktar altında ancak artı bir büyüme ile yılı tamamlarız. Yılın ikinci yarısında ılımlı büyüme eğilimi sürecek. Talep koşulları enflasyona katkı verecek. Cari dengedeki iyileşme sürecek ama dış talep koşullar iyileşmeyi sınırlayacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erdem-basci-fedden-kimse-endiselenmemeli_133028.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!