Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Belediye, Yargı Kararına Rağmen Dönüşümde Israrcı

Hemşin’de son kentsel dönüşüm projesine ilişkin bilirkişiler, planlanan konut sayısının ihtiyacın iki katı olduğunu belirtti.

yapi.com.tr
Belediye, Yargı Kararına Rağmen Dönüşümde Israrcı

Hemşin Belediyesi’nin birçok yargı kararına rağmen ‘kentsel dönüşüm’ sevdası son bulmuyor. 2006’dan beri bölgede dönüşüm planlayan belediye, bir dizi yargı kararına rağmen ısrarından vazgeçmiyor; gerek Bakanlar Kurulu kararı çıkartarak gerekse planda revizyon yaparak planı uygulamaya çalışıyor.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; son olarak 2019’da hazırlanan planın mahkemeye taşınması üzerine rapor hazırlayan bilirkişi, yine planların imar mevzuatına, şehircilik ilklerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı olduğunu belirtti.

Ayrıca bilirkişi raporunda imar planlarında yer alan nüfus hesaplamasının yanlış olduğu ve yapılması planlanan konut sayısının ihtiyacın iki katı olduğu belirtildi.

Kentsel dönüşüm sevdası ilk olarak 2006 yılında Hemşin Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılması planlanan ‘Kentsel Yenileme Projesi’ ile başladı. Projenin belediye meclisinde onaylanmasının ardından bölge halkı kararı yargıya taşıdı. Proje Rize İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Yine projeye ilişkin belediye ve TOKİ tarafından imzalanan kesin protokol, 2008 yılında Rize İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Bakanlar kurulu devrede
Belediyenin karalarının iptal edilmesinin ardından devreye Bakanlar Kurulu girdi. Bakanlar Kurulu, 2012 yılında aynı bölgenin ‘Hemşin Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’ ilan edilmesine karar verdi. Resmi Gazete’de yayımlanan karar bölge halkı tarafından yargıya taşındı. Danıştay 6. Dairesi Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

Belediye ısrarcı
Yargı kararlarına rağmen vazgeçmeyen Hemşin Belediyesi 2014 ve 2015 yıllarında bir dizi Meclis kararı aldı. İlk olarak, 2014’ün Mayıs ayında 421 hektar alanda 1/5000 ölçekli ilave ve revizyon nazım imar planının onaylanmasına ilişkin karar alındı. Daha sonra 2014’ün Kasım ayında 1/1000 ölçekli ilave ve revizyon uygulama imar planının onaylanmasına ilişkin karar alındı. 2015’in Ağustos ayında ise 1/1000 ölçekli ilave revizyon uygulama imar planının Hemşin ilçe merkezindeki 5,1 hektarlık alanı, Hemşin Kentsel Dönüşüm ve Gelişim proje alanı olarak belirlenmesine karar verildi. Son olarak ise yine aynı tarihlerde “Karayolları kent içi geçişine ait 2 Adet 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı paftası ile 7 adet 1/1000 ölçekli uygulama imar planı paftasındaki değişikliklerin onaylanmasına karar verildi.

Hemşin Belediyesi’nce alınan kararlar yargıya taşındı ancak Rize İdare Mahkemesi davanın reddine karar verdi. Mahkemenin reddi üzerine istinafa taşınan karar Samsun Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi’nde görüldü. Mahkeme, istinafa taşınan dava konusu işlemin iptaline karar verdi.

Bina, ihtiyacın iki katı
Son olarak belediye 2019’un Eylül ayında hazırladığı 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Meclis kararıyla onaylandı. Yeniden yargıya taşınan planların davası Rize İdare Mahkemesi’nde sürüyor. Mahkemenin talebi üzerine rapor hazırlayan bilirkişi, yine imar planlarını imar mevzuatına, şehircilik ilklerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı olduğunu belirtti. Raporda nüfus hesaplamasının yanlış yapıldığını ve yapılması planlanan evin ihtiyacın iki katı olduğunu ifade edildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediye-yargi-kararina-ragmen-donusumde-israrci_184306.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!