Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mahkeme Kararlarına Rağmen Bakanlık Israrcı

Aydın Germencik’te yapılmak istenen sondaja dayalı jeotermal kaynak arama ve işletme projesi mahkeme tarafından iptal edilmesine rağmen, projenin yapılacağı alanı genişleten şirkete yeniden ÇED olumlu kararı verildi.

yapi.com.tr
Mahkeme Kararlarına Rağmen Bakanlık Israrcı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Havutçulu Mahallesi ve Aydın’ın Germencik ilçesine bağlı Naipli Mahallesinde yapılmak istenen 4 adet sondaja dayalı jeotermal kaynak arama ve işletme projesine ikinci kez Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararı verdi.

Birgün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; projeye ilişkin daha önce de başvuru yapan şirkete ÇED olumlu kararı verilmiş, yurttaşların itirazı sonucunda 2018 yılında Aydın İdare Mahkemesi kararı iptal etmişti.

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “En son bilgilendirme toplantısı yapıldığında halk istemediğini söyledi. Bundan sonraki süreçte köylüyle bir bilgilendirme toplantısı yapacağız. Gerekirse belediye olarak dava açacağız. Bu işler oldu bittiyle olmaz. Yerelin isteği göz ardı edilmemeli. Bu süreçlerde belediyelerin etkisiz hale getirilmesi doğru değil.” dedi.

Davanın avukatı Akın Yakan ise, “Bu alan zeytinlik alan. Zeytin kanunu ortada. Burada JES kuyusu aramak hukuka aykırı.” dedi. Germencik Çevre Derneği Başkanı Halil Çetinkaya da, “Tekrar dava açacağız. Peşini bırakmayacağız. Nefes alacak yer kalmadı. Geleceğimiz için mücadele edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mahkeme-kararlarina-ragmen-bakanlik-israrci_182040.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!