Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Belediye, Yılmazköy’deki JES Çalışmasını Durdurdu

Aydın'ın Efeler ilçesine bağlı Yılmazköy'de, jeotermal şirketi tarafından yapılan boru döşeme çalışmaları belediye tarafından durduruldu

yapi.com.tr
Belediye, Yılmazköy’deki JES Çalışmasını Durdurdu

Aydın Efeler ilçesine bağlı Yılmazköy Mahallesi’nde jeotermal enerji şirketi tarafından yapılan boru döşeme çalışmaları Efeler Belediyesi ekipleri tarafından durduruldu. Jeotermal Enerji Santrali (JES) firmasının yol kenarlarına ve Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ait su kanallarının üzerine boru döşemesine köylüler tepki gösterdi.

"ÇED raporu ve üretim lisansları yok"
JES firmasına dava açan köylülerden Ali Şahan, şirketin aldığı “ÇED gerekli değildir” raporunun ve sonrasında alınan ÇED izinlerinin iptal edildiğini belirtti. Bu sürecin yaklaşık 2004 yılından beri devam ettiğini belirten Şahan, “ÇED raporunun iptalinin ardından üretim lisansının da Ankara 15. Bölge İdare Mahkemesinde iptal edildiğini bu kararın Danıştay 13. Dairesi tarafından 18 Mayıs 2019 tarihinde onaylandı” dedi.

Birgün'de yer alan habere göre şirketin alınan tüm bu kararlara rağmen çalışmalarını durdurmadığını belirten Şahan, “Lisansı iptal edilen şirket DSİ ile protokol imzalayarak çalışmalarına devam etti. Kamuya ait olan ve DSİ’nin kanallarının geçtiği yolları kullanarak hukuksuzca çalışıyorlar ve bizde bu duruma köylüler olarak tepki gösterdik..” ifadelerini kullandı.

Şirketin çalışması tekrar durdu
Şirketin bayramdan hemen sonra çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Şahan, “Çalıştıklarını jandarmaya bildirmemize rağmen herhangi bir işlem yapılmadı. Biz de tekrar DSİ’ye suç duyurusunda bulunduk. Efeler Belediyesi Fen İşleri yetkilileri gelerek şirketin çalışmalarına müdahale ettiler. Yapılan işin hukuku aykırı olduğunu belirtip çalışmaları tekrar durdurdular.” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediye-yilmazkoydeki-jes-calismasini-durdurdu_173341.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!