Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mahkeme Germencik’te Planlanan JES’i Durdurdu

Aydın İdare Mahkemesi’nden Germencik ve Uzunkum’a yapılmak istenen Jeotermal Elektrik Santrali için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

yapi.com.tr
Mahkeme Germencik’te Planlanan JES’i Durdurdu

Germencik ve Uzunkum’da yapılmak istenen ve köy halkının büyük bir direnişine sebep olan Jeotermal Elektrik Santrali (JES) için düzenlenen “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu” kararı için Aydın İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Birgün'den Demet Sargın'ın haberine göre; kararı davayı takip eden Av. Akın Yakan açıkladı.

Mahkemenin kararında, projenin zeytinciliğe vereceği zararlar detaylı olarak anlatıldı. Kararda şu ifadeler yer aldı: "Proje alanın zeytinlik alan içerisinde kaldığı ve çevresindeki 3 km’lik alan içinde yoğun olarak zeytinlik alanların bulunduğu (İlk bilirkişi raporunda da ziraat mühendisliği yönünden aynı tespitlerde bulunulmuştur.) ve bu alanlarda ziraat mühendisliği ve çevre mühendisliği açısından yapılan incelemelerde gerek buharlaşmayla gerekse diğer sebeplerle bitki yapraklarında kimyevi maddelere rastlanıldığı anlaşılmakla; 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunun 20. maddesi hükmü nedeniyle dava konusu Aydın İli, Germencik İlçesi, Uzunkum ve Moralı Mahalleleri civarı mevkiindeki Beştepeler Enerji Üretim Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Kubilay JES (24 MWe) projesine ilaveten Kubilay 2 JES (24 MWe) (24 MWe’den 48 MWe’ye çıkartılması) projesine ilişkin verilen Çevresel Ekli Değerlendirmesi olumlu kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır.

Yukarıda yer alan 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunun 20.maddesi uyarınca Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesislerin yapılamayacağı ve zeytincilik sahalarının daraltılamayacağı açıktır."

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mahkeme-germencikte-planlanan-jesi-durdurdu_173731.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!