Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Belediyeden Tünellere ÇED Davası!

Konak Belediyesi hükümetin ‘çılgın projesi’ Konak Tünelleri’ne dava açtı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı mahkemeye veren belediye tünel inşaatı başladıktan sonra verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptalini istedi.

yapi.com.tr
Belediyeden Tünellere ÇED Davası!

Ege'de Son Söz'den Fatih Yapar'ın haberine göre, AK Parti’nin yerel secim öncesinde açıkladığı 35 proje arasında yer alan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın ‘çılgın projem’ dediği Konak Tünelleri’ne dava açıldı. İnşaat çalışmaları Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün denetiminde devam eden proje için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali istendi. Konak Belediyesi, projeye dayanak olan en önemli karar Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olurunun dayanağının bulunmadığını vurguladı.

Belediye, nöbetçi idare mahkemesine açtığı davada ‘yürütmenin durdurulması’ kararı talep ederken belediyenin yasal olarak kanundan kaynaklanan ‘müdahil olma’ hakkını kullandığını ifade etti.  Dava dilekçesinde, “ Belediyemiz sınırları içerisinde bulunan Konak Tünelleri olarak bilinen Konak-Yeşildere Bağlantı Yolları Projesi’nin, Çeşme Otoyolu Projesi’nin revizyonu olarak adlandırılan kısmının olduğu söz konusu alanda eski kent dokusu bulunmaktadır. Bölgedeki arkeolojik buluntu, tescilli eser niteliğindeki yapıları, tarihi camileri, antik kent kalıntılarını da barındırması nedeniyle belediyemiz tarafından ÇED sürecinin başlatılması talep edilmiştir.  Ancak başvuruya yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı projenin İzmir-Urla-Çeşme Otoyolu Projesi kapsamında kaldığını belirtmiş, 1985 yılında yatırım programına alınan tünel projesinin yeni ÇED süreci dışında kaldığını ifade etmiştir. Söz konusu proje için daha önce verilen muafiyetin devam ettiğini dile getirmiştir” dedi.

Belediye başvurusunda petrol, jeotermal kaynak ve maden arama faaliyetlerinin ÇED dışında olduğunu ifade ederken projenin can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturabileceğini, tarihe zarar vereceğini, kent dokusunu bozacağını da dile getirdi. Tünel projesinin deprem kuşağında kalması, jeolojik açıdan tehlike oluşturduğunun da altını çizen belediye başka yerde yaşama şansı bulunmayan insanların yaşam alanlarının da değiştirildiğini ifade etti. Son olarak projenin Konak’ta trafiği arttıracağını, yoğunluğun merkeze geleceği de gündeme getirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyeden-tunellere-ced-davasi_125779.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!