Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Yeni ÇED Yönetmeliği ile Kullandığımız Tüm Alanlar Risk Altında"

Alışveriş merkezleri, hidroelektrik santralleri, şehir hastaneleri, toplu konut inşaatlarına ÇED muafiyeti getirilen yönetmelikle ilgili Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Toplum, insan ve kamu yararına yapılmış bir değişiklik değildir. Çevre yönetmeliği değil, talan etme yönetmeliğidir” diye konuştu.

yapi.com.tr
"Yeni ÇED Yönetmeliği ile Kullandığımız Tüm Alanlar Risk Altında"

Candan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın değişiklik yapılmadan önce taslağın tüm meslek odalarına gönderildiğini ifade etti. Evrensel'den Berivan Balkay'ın haberine göre, taslağa ilişkin görüş ve eleştirilerini bakanlığa yazılı olarak ilettiklerini, ancak dikkate alınmadığını kaydeden Candan, “Büyük ölçekli projelerin ÇED dışında tutulduğunu görüyoruz. Bunun ciddi bir kentleşme süreci içerisine girdiğimizin ifadesi aslında. Yönetmelikteki bu değişiklik, HES’lerin, doğal sit alanlarının talana açılması demektir” diye konuştu. Özellikle AVM’lerdeki yapay ısınma sonucu oluşan ısı adacıklarının direkt olarak insan hayatı için tehlike arz ettiğini belirten Candan, “2003 yılında Paris’te ısı adacıklarından kaynaklı olarak 10 bin kişi hayatını kaybetti. Bu ısı adacıkları insan hayatı için tehlike oluştururken aynı zamanda iklimsel özelliklerin de kaybolmasına neden oluyor” dedi.

‘Parklar da risk altında’

Candan ÇED Yönetmeliği’nin doğayı yok etme üzerine kurgulandığını belirterek, “Kullandığımız tüm alanlar risk altında. Özellikle Atatürk Orman Çiftliği, Güvenpark, Kurtuluş Parkı ve Kuğulu Park’ın sit derecesinin kaldırılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının rapor hazırlattığı duyumunu aldık. Özel firmaya rapor hazırlatıp, iki günde doğal siti kaldırdıkları bir süreç var ne yazık ki. ‘Sürdürülebilir sit’ gibi kavramlar kullanıyorlar. Hükümetin doğaya ilişkin bu tür politikalarına karşı hukuksal süreci elbette başlatacağız” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-ced-yonetmeligi-ile-kullandigimiz-tum-alanlar-risk-altinda_126597.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!