Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Belediyelerden AB Destekli Entegre Su Projesi

Türkiye’nin doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine 21 il ve ilçenin belediye başkanı Avrupa Birliği standartlarında içme suyu ve atıksu arıtma tesisi sağlanması için bir araya gelerek ‘entegre su projesi’ için sözleşme imzalayacak.

yapi.com.tr
Belediyelerden AB Destekli Entegre Su Projesi

Sözleşme ile aralarında Şırnak ve Yüksekova’nın da bulunduğu yerleşim birimlerinde içme suyu ve atık su projelerinin tesis yapım maliyetinin maksimum yüzde 85’i AB hibesi, ortalama yüzde 5’i Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hibesi ile karşılanacak. Böylelikle, belediyeler yatırımın sadece yaklaşık yüzde 10’unu üstlenecek. Toplam 454 milyon euroluk projenin 386 milyon eurosunu AB karşılayacak. Bakanlık yaklaşık 28 milyon euro hibe sağlayacak. Belediyeler ise yaklaşık 40 milyon euro harcayacak.

Radikal Gazetesi'nin haberine göre, projenin belediyeye düşen kısmını belediye yapım süresince ödeyecek. 2 yıl boyunca, İl Bank AŞ kredisi gibi belediyelere destek veren bankalardan kredi kullanarak yaklaşık 10 yıllık bir sürede geri ödeyebilecek. 30 Nisan Salı günü Ankara ’da yapılacak toplantıya Çanakkale, Trabzon, Bozüyük (Bilecik), Elbistan (Kahramanmaraş), Kuşadası (Aydın), Mustafakemalpaşa (Bursa), Orhangazi (Bursa), Çankırı, Giresun, Kastamonu, Kırşehir, Rize, Bandırma (Balıkesir), Niksar (Tokat), Iğdır, Şırnak, Van, Bismil ( Diyarbakır ), Kırıkhan (Hatay), Viranşehir (Şanlıurfa), Yüksekova (Hakkâri) belediye başkanları katılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyelerden-ab-destekli-entegre-su-projesi_107923.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!