Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Su, Kanalizasyon ve Altyapı Projesi'ne Bu Yıl 500 Milyon Liralık Bir Kaynak Ayrıldı''

Kalkınma Bakanlığı, Su, Kanalizasyon ve Altyapı Projesi'ne (SUKAP) bu yıl için 500 milyon liralık bir kaynak ayrıldığını, program kapsamında 10'u içme suyu, 114'ü atık su olmak üzere toplam maliyeti 1 milyar 129 milyon lira olan 124 projenin ihalesinin yapılmasının planlandığını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
''Su, Kanalizasyon ve Altyapı Projesi'ne Bu Yıl 500 Milyon Liralık Bir Kaynak Ayrıldı''

STRONG>Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, cumhuriyetin 100. kuruluş yılı olan 2023 yılına kadar ülkedeki tüm belediyelerin sağlıklı içme suyu ve modern kanalizasyon altyapılarına kavuşturulması amacıyla Kalkınma Bakanlığı koordinatörlüğünde Su, Kanalizasyon ve Altyapı Projesi'nin (SUKAP) başlatıldığı hatırlatıldı.

Proje ile tüm belediyelerin; il, bölge ve siyasi parti gözetmeksizin talepleri doğrultusunda programa dahil edildikleri, nüfusu 25 bin ve altında yer alan belediyelere içme suyu ve kanalizasyon hizmetleri için genel bütçeden proje maliyetinin yarısı kadar hibe sağlandığı ifade edildi.

2007 yılında başlatılan ve 2 yıl boyunca devam eden Belediye Altyapısının Desteklenmesi Projesi (BELDES) kapsamında da içme suyu şebekesi bulunmayan belediyelerin içme suyu şebekeleri yapım işinin genel bütçeden sağlanan kaynaklarla başarıyla tamamlandığı ve ülkede içme suyu şebekesine sahip belediyeli nüfusun toplam belediye nüfusuna oranının yüzde 99'a ulaştığı kaydedildi.

Hükümet programında da yer aldığı gibi SUKAP projesi ile beldelerde insan sağlığını doğrudan etkileyen içme suyu kalitesinin artırılması, yeni su kaynaklarının işletmeye alınmasının sağlandığı belirtildi. SUKAP ile ayrıca ülke genelinde belediyelerin kanalizasyon altyapısı ve atık su arıtma tesisi ihtiyaçları karşılanarak çevreye duyarlı şehir altyapıları oluşturulacağı bildirildi.

Açıklamada, SUKAP kapsamında, bin 617 belediyeye ait toplam 2 bin 107 altyapı projesi bulunduğu belirtilerek, şöyle denildi:

''Bugüne kadar projesi bankaca hazırlanmış 365 altyapı işinin 241 adedi 2011 yılı içinde doğrudan İLBANK AŞ tarafından ihale edilmiştir. Bu işler için 470 milyon lirası genel bütçeden sağlanan hibe, 625 milyon lirası kredi olmak üzere toplam 1 milyar 95 milyon lira tahsis yapılmış olup 2011 sonuna kadar toplam 13 milyon lira harcama yapılmıştır.

SUKAP'a 2012 yılında 500 milyon liralık bir kaynak ayrılmış olup, program kapsamında 10'u içme suyu 114'ü atık su olmak üzere toplam maliyeti 1 milyar 129 milyon liralık 124 projenin ihalesinin yapılması planlanmaktadır.''

SUKAP

Açıklamaya göre, nüfusu 25 bin ve daha az olan belediyelerin programda yer alan içme suyu ve kanalizasyon işleri için yüzde 50 oranında hibe sağlanıyor, geriye kalan yüzde 50'lik kısmı için ise belediyeler 20 yıla kadar varan vade ve düşük faizle (yüzde 6) borçlanarak projelerini gerçekleştirebiliyorlar. Yine nüfusu 25 binin üzerinde olan belediyeler, Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı ile SUKAP kapsamına alınarak, borçlanma limitleri dışına çıkarıldı ve İLBANK'tan kredi kullanarak projelerini uygulayabiliyorlar.

Program İLBANK tarafından yürütülüyor, uygulama projeleri hazır olan işlerin ihalesi devam ediyor. Uygulama projesi olmayanların proje hazırlık çalışmaları İLBANK tarafından yapılıyor.

ETİKETLER: kurum proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/su-kanalizasyon-ve-altyapi-projesine-bu-yil-500-milyon-liralik-bir-kaynak-ayrildi_91036.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!