Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Belediyelerin Mülkiyetine Geçen Gayrimenkuller Haciz Edilemeyecek

Yürürlüğe giren son torba yasadaki iki düzenleme, belediyeden alacaklı olan kişi ve şirketleri zor durumda bırakacak. Düzenlemeye göre kentsel dönüşüm ile belediyelerin mülkiyetine geçen gayrimenkuller hiçbir şekilde haciz edilemeyecek. Avukat Cevat Kazma, yapılan düzenlemelerin icra hukukunun amacına aykırı olduğunu savunuyor.

yapi.com.tr
Belediyelerin Mülkiyetine Geçen Gayrimenkuller Haciz Edilemeyecek

Torba yasa kapsamında yapılan iki değişik ile belediyeden alacaklı olan kişi ya da şirketlerin önüne bir engel daha çıkıyor. Belediye Kanunu’nun 15. maddesinde yapılan düzenlemeye göre belediyelere haciz kararı uygulanmadan önce borç miktarı değerinde mal beyanında bulunulması istenecek. Ancak belediye 10 gün içinde beyanda bulunmaz ise, yapılacak haciz işlemi alacak miktarını hiçbir şekilde geçemeyecek. Aynı zamanda borçlu belediye haczedilecek malın, kamu hizmetini aksatacağını belirtirse o mallara da haciz işlemi uygulanamayacak. Böylece belediyeden alacaklı kişi ve şirketlerin alacaklarını tahsil etme yolu daha da daralıyor.

Kentsel dönüşümde belediyelerin mülkiyetine geçen gayrimenkuller hiçbir şekilde haciz edilemeyecek

Diğer bir düzenleme de Belediye Kanunu’nun 73. maddesinde yapıldı. Belediyelerden yüksek meblağ alacağı olan kişi ya da şirketler öncelikle belediyelerin gayrimenkulleri üzerine haciz koyduruyordu. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında belediye mülkiyetine geçen gayrimenkullerde artış olması bekleniyor. Ancak yapılan düzenleme ile kentsel dönüşüm kapsamında belediye mülkiyetine geçen gayrimenkuller hiçbir şekilde haczedilemeyecek.

CevatCevat KazmaDüzenlemeyi değerlendiren avukat Cevat Kazma, belediyelerden alacaklı olanların paralarını tahsil etmesinin bütünüyle belediyenin inisiyatifine bırakıldığının altını çizdi. “İcra hukukunun amacı; devletin cebri icra gücü ile hak sahiplerine haklarının verilmesidir. Bu düzenleme ile belediyeler güçlü konuma getirilirken, alacaklılar güçsüz konuma düşürülmektedir” diyen Kazma’ya göre bu değişiklik, yüksek miktardaki alacakların tahsil edilmesini ciddi anlamda güçleştirecek.

Düzenlemenin hukuken kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirten Kazma, “İdare ve icra hukuku açısından, belediyenin kamunun kullanımına tahsis edilmeyen, özel mülkiyete tabi mallarının tümü haczedilebilir. Bu düzenleme Anayasaya, idare hukukuna ve cebri icranın amacına aykırıdır” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyelerin-mulkiyetine-gecen-gayrimenkuller-haciz-edilemeyecek_125475.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!