Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Berlin'de Bergama Sunağı Protestosu

İzmir'de bulunan özel bir lisenin öğrencileri Almanya’nın başkenti Berlin’de bir protestoya imza attı.

yapi.com.tr
Berlin'de Bergama Sunağı Protestosu

Okulun Genel Müdürü Mehmet Ali Atakan, Lise ve Fen Lisesi Müdürü İhsan İnekçi, bir grup öğretmenin ve öğrencinin de katılımıyla Avrupa başkentlerine gezi düzenledi. Kültürel gezinin Berlin ayağında öğrencileri Bergama’dan Almanya’ya götürülmüş olan Zeus Sunağı'nın da bulunduğu Pergamon Müzesi’ni ziyaret etti.

Ülkemizden yurt dışına kaçırılan kültür değerlerimiz hakkında öğrencilerimize bilinçlenme ve kamuoyunun dikkatini konu üzerine çekmek amacıyla böyle bir etkinliği planladıklarını anlatan Lise ve Fen Lisesi Müdürü İhsan İnekçi, “Bu bir eğitim çalışmasıdır. Halikarnas Balıkçısı ile başlayan bu duyarlılık sürecinin devam etmesi için çaba gösteriyoruz” dedi.

Kültürel gezi kapsamında öğrencilere Zeus Sunağı ve yurt dışına götürülmesi ile ilgili bilgi verdiklerini ifade eden İnekçi, sonraki aşamada öğrencilerin, müzeyi ziyarette bulunan çok sayıda ziyaretçinin şaşkın bakışları arasında sunak basamaklarında “ZEUS TAPINAĞI BERGAMA’NINDIR” pankartı açarak tepki gösterdiklerini söyledi. Her türlü kültür eserinin gerçek anlam ve değerini, ait oldukları topraklarda kazanacağının altını çizen İnekçi, “Bu etkinliğe katılan öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. İnsanlığın yarattığı eserlerin, tarihsel ve toplumsal kökenlerinden koparılmasına karşı çıkmak insanlık görevidir. Ait olduğu ortamdan sökülerek götürülen Zeus Sunağı, yapıldığı ve binlerce yıl yaşadığı öz vatanına geri dönmeli” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/berlinde-bergama-sunagi-protestosu_111866.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!