Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakan Çelik'ten Bursa ve Bergama Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik; "Bursa ve Cumalıkızık, ticari kültürü ve kente yakın kırsal yaşamın devamlılığı ile Osmanlı yaşam vizyonuna iyi bir örnek teşkil etmektedir. Helenistik dönemin en büyük kütüphanelerinden birine sahip Bergama, kültürel peyzaj kategorisinde listeye girdi" dedi.

yapi.com.tr / AA
Bakan Çelik'ten Bursa ve Bergama Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan açıklamaya göre Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Twitter'daki hesabından 'Bursa Cumalıkızık' ve 'Bergama'nın Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen UNESCO 38. Dünya Miras Komitesi toplantısında Dünya Miras Listesi'ne girmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bursa ve Cumalıkızık'ın listeye girmesine ilişkin haberi takipçilerine duyuran Çelik, "Adaylık dosyası, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüz ile Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmıştır. Emeği geçenlere teşekkür ederim. Bursa ve Cumalıkızık, ticari kültürü ve kente yakın kırsal yaşamın devamlılığı ile Osmanlı yaşam vizyonuna iyi bir örnek teşkil etmektedir" ifadelerini kullandı.

Bakan Çelik, Bergama'nın da Dünya Miras Listesine girdiği haberi üzerine, "Doha'da düzenlenen Dünya Miras Komitesi (DMK) 38. Dönem Toplantısından sevindirici haberler ardı ardına geliyor. 'Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı' dosyasının da Dünya Miras Listesi'ne kaydedilmesine karar verildi. Helenistik dönemin en büyük kütüphanelerinden birine sahip Bergama, kültürel peyzaj kategorisinde listeye girdi" mesajını yazdı.

Bergama'nın da listeye alınmasıyla Türkiye'nin Dünya Miras Listesindeki varlık sayısının 13 olduğunu vurgulayan Çelik, gelecek yıl Diyarbakır ve Efes'in dosyalarının görüşüleceğini ifade etti.

"Türkiye iki önemli gelişmeye imza attı"

Bakanlığın açıklamasında, Doha'daki toplantıda Almanya'dan Çin'e, Meksika'dan Fransa ve Danimarka'ya kadar birçok ülkeden dünyaca ünlü tarihi ve kültürel varlığın listeye alınmasının değerlendirildiği kaydedildi. 'Bursa ve Cumalıkızık' ve 'Bergama' dosyalarının eklenmesiyle Türkiye'nin listedeki varlığının 11'den 13'e yükseldiğine dikkati çekilen açıklamadı, "Böylece kısa bir süre önce İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesine karar verecek ekibe giren Türkiye, uluslararası arenada iki önemli gelişmeye daha imzasını attı" denildi.

Bursa ve Cumalıkızık dosyası altı bileşenden oluşuyor

Açıklamada listeye giren alanlarla ilgili bilgi de yer aldı. Buna göre, 'Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu' Dünya Miras alanı, Orhangazi Külliyesi ve çevresini içine alan Hanlar Bölgesi, Hüdavendigar (I. Murad) Külliyesi, Yıldırım (I. Bayezid) Külliyesi, Yeşil (I. Mehmed) Külliye, Muradiye (II. Murad) Külliyesi ve Cumalıkızık Köyü olmak üzere altı bileşenden oluşuyor.

Osmanlı'nın erken dönemlerinin bugüne ulaşan en güzel kırsal kesim sivil mimari örneklerinden olan Cumalıkızık, 1300'lü yıllarda bir vakıf köyü olarak kuruldu. Dünya Miras Geçici Listesine 2000'de alınan Cumalıkızık, "Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu'nun Doğuşu" dosyası ile Dünya Miras Asıl Listesi'ne alındı. Dosyada, Cumalıkızık ile hanları-külliyeleriyle Bursa ve bu yerleşim merkezlerinin Osmanlı ekonomisindeki rolü ve Osmanlı'nın bir beylikten imparatorluk haline dönüşmesi teması işlendi. Dosyada, Bursa'nın kent planlaması açısından, sonraki payitahtlar Edirne ve İstanbul'a örnek olması ve payitahtın taşınmasından sonra da manevi önemini devam ettirmesi de işlendi.

Bergama dokuz bileşenden oluşuyor

Türkiye'nin, 2011'de geçici listeye kabul edilen diğer adayı Bergama da bugünkü toplantıda, 'Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı' dosyasıyla asıl listeye girdi.

Helenistik dönemin en büyük kütüphanelerinden birinin kurulduğu Bergama, kültürel peyzaj kategorisinde listeye alındı. Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı dönemlerine ait katmanları içerisinde barındıran Bergama, akropol, çevresindeki yedi adet tümülüs ve Kybele Kutsal Alanı olmak üzere dokuz bileşenden oluşuyor.

Türkiye'nin Dünya Miras Listesi'nde yer alan dosyaları ise "İstanbul'un Tarihi Alanları, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası, Hattuşaş, Nemrut Dağı, Xanthos-Letoon, Safranbolu Şehri, Truva Antik Kenti, Edirne Selimiye Cami ve Külliyesi, Göreme Milli Parkı ve Kapadokya, Pamukkale Hierapolis ve Çatalhöyük Neolitik Kenti" olarak sıralanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-celikten-bursa-ve-bergama-aciklamasi_121673.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!