Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bilirkişiden Termik Santral Güzellemesi

Aliağa yakınlarına yapılmak istenen Socar Termik Santrali ile ilgili bilirkişiler 7 termik santral yapılmak istenen yörede yapılacak santralin toplam etkisinin incelenmesi talebine “3-5 yıl sürer bu.Yatırımlar engellenir, telafisi güç toplumsal maliyet oluşur” diyerek olumsuz yanıt verdiler.

yapi.com.tr
Bilirkişiden Termik Santral Güzellemesi

Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR AŞ’nin Aliağa'da yapmak istediği termik santral projesine verilen 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu' belgesi için Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) tarafından açılan davada bilirkişi heyetinin raporu belli oldu. EGEÇEP avukatı Arif Ali Cangı, hazırlanan bilirkişi raporunu “Termik santral güzellemesi”ne benzetirken, bilirkişilerle ilgili yaptıkları itirazların ve endişelerin haklı çıktığını söyledi. Bilirkişilere, keşif sırasında çeşitli sorular yönelttiklerini aktaran Cangı, bilirkişi raporunda bu sorulara verilen yanıtların termik santralin önünü açma amacına dönük olduğunu söyledi.

ÇED yargı denetiminden kaçırılıyor

Evrensel Gazetesi'nden Özer Akdemir'in haberine göre bilirkişilerin ÇED Raporunda ortaya konan bilgilerin doğruluğunu yerinde yaptıkları gözlem, analiz ve incelemelerle doğrulamak yerine ÇED’deki verilerin prosedüre uygun olup olmadığını, çelişki bulunup bulunmadığını incelediğini belirten Cangı, bu yolun son derece hatalı olduğunu kaydetti. “Bu gidiş son derece tehlikeli, ÇED raporlarının yargısal denetimden kaçırılması sonucunu doğurur. Kağıt üzerindeki hesaplamaların doğru olup olmadığınım araştırmak için keşfe de gerek yok üstelik. Bilirkişi keşfi kağıt üzerinde ortaya konan bilgilerin değerlendirildiği bir süreç değildir” dedi.

Bilirkişi raporunda en çok tepki gösterdikleri yerin termik santralin yaratacağı kirliliğin bölgedeki diğer kirlilikle birlikte değerlendirilmesi talebine karşı verilen yanıt olduğunu ifade eden Cangı şunları söyledi; “Bilirkişiler bu toplam (kümülatif) etkilerin belirlenebilmesinin gerekli olduğunu kabul etmekle birlikte bunun için 3-5 yıllık bir çalışma yapılması gerektiğini dile getirmişler. Bu süre içinde ülkedeki kalkınma hedefleri için yapılacak yatırımlar engelleneceğini, onun da telafisi güç toplumsal maliyetleri olacağını ileri sürüyorlar. Sanki kendilerini kalkınmadan sorumlu kişi olarak görmüşler” diye konuştu.

Cangı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin termik santralle özel proje alanına karşı açtığı davadan vazgeçmesinin şirketi eline çok büyük bir koz verdiğini aktaran Cangı, Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, yatırım, istihdam ve siyasi-ekonomik ilişkilere zarar vereceği gerekçesiyle davayı geri çektiğini aktardı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bilirkisiden-termik-santral-guzellemesi_133222.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!