Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Termik Santral Planlarına Yürütmeyi Durdurma Kararı

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, Danıştay'ın, Oda tarafından açılan davada 2014 yılında faaliyete geçen İzdemir Termik Santrali'nin yapımına olanak sağlayan imar planlarının yürütmesini durdurduğunu açıkladı.

yapi.com.tr
Termik Santral Planlarına Yürütmeyi Durdurma Kararı

Aliağa'da 2011 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın onayladığı, termik santral ve kül-cüruf depolama tesisine yapımına olanak sağalyaan 1/25000, 1/5000 ölçekli nazım imar plan değişikliği ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğine karşı Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi yürütmeyi durdurma ve iptal davası açtı. Dava sürerken termik santral inşaatı tamamlandı ve 2014 yılında faaliyete geçti. İzdemir Termik Santrali'nin ikinci ünetisini yapmak için de girişimde bulunuldu. ÇED süreci başladı.

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, yaptığı açıklamayla İzdemir Termik Santrali ve kül-cüruf depolama tesisi yapımına olanak sağlayan imar plan değişiklikleriyle ilgili açtıkları davada, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı verdiğini açıkladı. Hükümetin enerji politikaları yüzünden, kentsel alanların ve dolayısıyla insan sağlığının her gün daha büyük tehlike altına girdiğini belirten Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, "Meslek odası olarak, ilgili tüm kurumlara imar planlarının öncelikli hedeflerinin yaşanabilir ve sürdürülebilir kentler yaratmak olduğunu, bulunduğumuz her platformda dile getirmemize rağmen, maalesef Çevre ve Şehircilik Bakanlığı doğal, tarihi, kültürel alanlarımıza ilişkin yok edici planlama kararlarını onaylamaktan vazgeçmiyor. Enerji politikalarının üst ölçekli bölgesel kararlar ile yer seçimlerinin ise doğal alanlarımızı yok etmeyecek bilimsel kararlar temelinde, gerekli uzmanlık dallarının ve yöre halkının ortaklaşa paydası ile bilimsel temellere dayanması gerekirken, Bakanlıkların enerji politikaları ve buna bağlı olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayladığı imar planları; enerji şirketlerinin direktifinde hiçbir bilimsel karara dayanmadan hazırlanan mevzii tarzda imar planı değişikliklerinin onaylanması ile yürütülmeye çalışılmaktadır" görüşünü açıkladı.

Danıştay'ın İzdemir Termik Santrali imar planlarına yürütmeyi durdurma kararı vermesiyle, kentleri yaşanamayacak hale getiren yanlış politikalara, hukukun da "Dur" diyerek bu alanların termik santral ve kül-cüruf depolama alanı olmaması gerektiğinin belirtildiğini vurgulayan Şehir Plancıları Odası, yaptığı açıklamada doğal alanları korumayan ve yanlış olan kararların her zaman karşısında olacaklarını kaydetti.

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenol Kocaer, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararının ardından iptal kararını da vereceğine inandıklarını söyledi. Kocaer, "Bu kararla ruhsat geçersiz hale gelmiştir. Tüm resmi işlemlerin durması anlamına geliyor. İşletmenin resmi işlemleri duracaktır" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/termik-santral-planlarina-yurutmeyi-durdurma-karari_131038.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!