Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

BIM Uygulamaları Boğaziçi Üniversitesi'nde Tartışıldı

İnşaat projelerinin tasarım ve uygulama süreçlerinde giderek daha yaygın olarak kullanılan Yapı Bilgi Modellemesi (BIM-Building Information Modelling) konusu 12 Mart 2016 Cumartesi günü Boğaziçi Üniversitesi’nde ele alındı.

yapı.com.tr
BIM Uygulamaları Boğaziçi Üniversitesi'nde Tartışıldı

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ve YİM-Yapı İnovasyon Merkezi işbirliği ile gerçekleştirilen ve inşaat sektöründe çalışan profesyonellerin ve akademisyenlerin yoğun ilgi gösterdiği sempozyumda BIM yaklaşımının felsefesi, gelişimi ve uygulamada gelinen noktalar ele alındı.

YİM’den Dr.Mehmet Sait Cülfik, Boğaziçi Üniversitesinden Doç. Dr. Beliz Özorhon ve Dr. Zafer öztürk, Mimar Sinan Üniversitesi’nden Doç.Dr. Ümit Işıkdağ, BMM Müşavirlik’ten Dr.Ömer Bisen ve Banu Arıkan Aydın, Autodesk Türkiye’den Niyazi Kemer, Tekfen Mühendislik’ten Mehmet Polat Diker, Bold Mimarlık’tan Erdinç Çiftçi, Entegre Satek’ten Galip Han ve TAV İnşaat’tan Dr. Ahmet Çıtıpıtıoğlu’nun sunumlarını gerçekleştirdikleri sempozyumda konuyla ilgili ortak görüşlere varıldı.

Buna göre; Yapı Bilgi Modelleme, yapının tasarım aşamasından yıkımına kadar geçen tüm yaşamı boyunca, yapı ile ilgili bilgilerin ilgili yazılımlar tarafından kodlanarak etkin olarak paylaşılmasına yönelik bir iletişim stratejisidir. Bu strateji proje yönetiminde güncel yöntemler ile uyumlu biçimde  uygulandığında projelerde zaman ve maliyet ve kalite bakımından fark edilir faydalar sağlanacaktır. Buna ilave olarak Yapı Bilgi Modelleri, yapıların yaşamı boyunca yapı ile ilgili bilgilerin en güncel halini barındıracak ve  akıllı kentleri oluşturacak olan bilgi omurgasının önemli yapı taşlarından birini teşkil etmektedir. Ülkemizde Yapı Bilgi Modelleme konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve kamu kurumları  başta olmak üzere standart ve strateji geliştirme çalışmalarına gecikmeden başlanmalıdır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bim-uygulamalari-bogazici-universitesinde-tartisildi-_143985.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!