Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Binalar için AB Eko-etiketi ve yeşil satınalma ölçütleri
Binalar için bir AB Ekoetiketi ve Yeşil Satınalma (GPP) Ölçütleri geliştirmek üzere başlatılan pilot çalışma, Avrupa Komisyonu Çevreden Sorumlu Genel Müdürlüğü’nün direktifiyle The Joint Research Centre’s Institute for Prospective Technological Studies (JRC-IPTS) tarafından yürütülüyor. AB Eko-etiketi için yürütülen bu pilot projenin metodolojisi, 25 Kasım 2009 tarihli, 'The Annex I of the Regulation (EC) No 66/2010 of the European Parliament and the Council' düzenlemesine dayanıyor.

Pilot projenin amacı, en iyi çevresel performansa sahip binaları ödüllendiren bir AB Eko-etiketi ve kamunun daha çevre dostu tüketimini teşvik edecek Yeşil Satınalma (GPP) Ölçütleri geliştirmek olarak tanımlanıyor. Binalar için AB Eko-etiketi, tüketicilerin daha çevresel olan ürünleri resmi olarak ayırt etmesini sağlayacak ve üreticilerin ürünlerinin çevreye daha saygılı olduğunu tüketicilere gösterip anlatmalarına yarayacak. Ayrıca AB Eko-etiketi, ticaret için engeller koymak yerine, ürünler arasında karşılaştırma olanağı verecek.

Binalar için EU Eko-etiketi ve GPP ölçütleri, çevresel ölçütlere dayanıyor. Bu çevresel ölçütler, binanın her parçasının yaşam döngüsü (LCA) çevresel etkilerinin bilimsel test sonuçlarına ve belgelerine dayanmakta ve hava kalitesi, su kalitesi, toprak korunumu, atık azaltımı, enerji kazanımı, doğal kaynak yönetimi, GWP, ozon tabakası korunumu, çevresel güvenlik, gürültü ve biyoçeşitlilik gibi farklı çevresel konuları dikkate alıyor.

AB Eko-etiketi ve yeşil satın alma (GPP) ölçütlerinden, uzmanlarla yapılan geniş istişareleri izleyen bir süreç sonrasında Avrupa düzeyinde ortak kabul görmesi bekleniyor. Bu nedenle pilot çalışma, gönüllü paydaşların katılımına açık. Katılım göstermek isteyen paydaşlar, web sitesi üzerinden soru/yanıt formunu doldurarak ya da paydaş toplantılarına katılım butonundan yetkililere erişebilirler.

AB Eko-etiket şeması altında yer alan ürün gruplarından herhangi birinde ürün üreten ya da satan/dağıtımını yapan her Avrupa ülkesi ya da Avrupa ülkesi olmayan ülke firması ve her kamp alanı ile turistik konaklama hizmeti veren firmalar da eko-etiket için başvurabilir (*), (**). AB Eko-etiketi’nin alınma süreci; başvuru, başvurulacak ürün grubu seçimi, dosyanın hazırlanması ve test süreci, başvuru onayı, etiketin verilmesi ve uygunluğun izlenmesi aşamalarından oluşuyor.

AB Eko-etiketi için başvuru

Önce hangi ürün grubu altında başvuru yapılacağı seçilir, sonra Ulusal Yetkili Kuruluş’a başvurulur. Yetkili Kuruluş bağımsız ve nötr bir organizasyondur ve ulusal düzeyde kamusal ekoetiket değerlendirmesini uygulamaktan sorumludur. Yetkili kuruluş başvuru sahibinin gereksinimlerini analiz eder ve teknik destek verir. Eğer AB Üyesi ülkelerde ürün üretiliyorsa, başvuru sahibi o ülkeden bir yetkili kuruluşla temasa geçmeli; eğer AB dışında bir yerde üretilen ürün için başvuruda bulunuluyorsa, ürünün satıldığı ülkelerden birindeki yetkili kuruluşa başvurmalıdır.

Dosyanın Hazırlanması ve Test Süreci:

Yetkili kuruluş başvuru formları ve gerekli belgeler konusunda bilgi verir ve hangi test sonuçlarının gerektiği ve testlerin nasıl yapılması gerektiği konusunda yönlendirir. Ayrıca AB Eko-etiket kontrol listesi dosya hazırlığında yardımcı olabilir. Ürünlerin test edileceği laboratuvarlar, ISO 17025 sertifikalı ya da dengi olmalıdır. Yetkili kuruluş test sürecinden haberdar olmalıdır. Öncelikle yetkili kuruluşça onaylanmalıdır.

Başvuru Onayı:

Başvurusu yapılan ürünün ekolojik ve performans ölçütleri gönderilen belgelere göre değerlendirilir. Gerektiğinde ürünün üretildiği tesis ziyaret edilir.

Ekoetiketin Alınması:

Ürün, AB ölçütlerini karşıladığı ve onaylandığında başvuru sahibiyle bir anlaşma yapar, bundan sonra eko-etiket üründe kullanılabilir. Bu süreçte yapılan tanıtım giderleri ve kullanım hakkı için, firmanın ve ülkenin büyüklüğüne bağlı olarak ek bir ücret ödenmesi gerekebilir.

Uygunluğun izlenmesi:

Başvuru sahibi ürünün eko-etiketi taşıması için gerekli koşulları sağlamaya devam ettiğinden kuruluşu bilgilendirmeli, kuruluşun düzenli aralıklarını bildireceği testlerden ürünü geçirerek raporlamalıdır. Eğer bu süreçte herhangi bir test sonucunda ya da bağımsız olarak ürün, eko-etiketi taşımasını sağlayan ölçütleri karşılayamazsa bu durum Yetkili Kuruluş’a hemen nedenleri ve açıklamayla rapor edilmelidir. Yetkili Kuruluş, her bir bağımsız tekil durumda uyumsuzluğun doğuracağı sonuçlara karar verir; örneğin başka ölçümler isteyebilir ya da eko,etiketin kullanım hakkını askıya alabilir.

*: Şu an eko-etiket verilen ürün gruplarına, http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/ecolabelled_products/product_categories_en.htm adresinden ulaşılabilir)

**: AB Eko-etikete başvuru için ödenen bedel, firma büyüklüğü ve başka standartlarca değişiklik gösterdiğinden 200-1200 Avro arasında değişmekte; yıllık etiket kullanımında da -firmaya göre değişmekle birlikte- 1500 Avro ödenmekte.


http://www.yapi.com.tr/haberler/binalar-icin-ab-eko-etiketi-ve-yesil-satinalma-olcutleri_96639.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!