Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

ÇEDBİK artık Tam Üye

Türkiye'de binalarda ve yapı malzemelerinde çevresel etiketleme
Türkiye’de henüz AB Eko-etiketi olan ‘çiçek logosu’ verilmiyor. Buna karşın Türkiye’den dört şirket, ürün ya da hizmetlerine Avrupa Komisyonu’na başvurarak Eko-etiket almış durumda. Bunların üçü tekstil ürünleri, biriyse turistik konaklama hizmetiyle bu etiketi aldı ve AB Eko-etiket resmi web sayfasında da duyuruldu. Ancak, özellikle ‘Binalar için AB Eko-etiketi ve Yeşil Satın alma Ölçütleri’ henüz pilot proje aşamasında olduğu için, bu konuda ön hazırlık çalışmaları sürmekte. AB mevzuatına uyum çerçevesinde oluşturulan Türkiye Ulusal Program Taslağı’na göre, “çevre dostu ürünlerin yaygınlaştırılarak daha etkin kullanımının sağlanması, tüketicilere bu ürünler hakkında rehberlik ederek, doğru ve bilimsel bilgilerin sunulması” amacıyla ‘Eko-etiket Yönetmeliği’ hazırlanıyor. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanacak yönetmeliğin, 2011 yılından sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Girişimcilik ve Yenilik Programı (Entrepreneurship and Innovation Programme-EIP)

EEN Avrupa İşletmeler Ağı-Rekabet Edebilirlik ve Yenilik Çerçeve Programı-RYCP (Competitiveness and Innovation Framework Programme-CIP)’nin üç alt programından biri olan Girişimcilik ve Yenilik Programı (Entrepreneurship and Innovation Programme-EIP), işletmeler ve özellikle KOBİ’ler düzeyinde yenilikçiliği ve rekabet edebilirliği desteklemek amacıyla oluşturuldu. Toplam bütçesi 2,14 milyar Avro olan programın bu bütçesinin 430 milyon Avro’su eko-yenilik için ayrıldı. Program, eko-yenilik’in teşvik edilmesini de kapsıyor. Ekoyenilikçilik kapsamında, söz konusu bütçenin 200 milyon Avro’luk bölümü KOBİ’lere yönelik ve/veya onlar tarafından üretilen yenilikçi ürün, hizmet ve temiz teknolojilerin yanı sıra; çevre yönetimi, ekotasarım, çevresel etiketleme (eco-labelling), eko-yenilikçilik ağları ve kümelerin desteklenmesine ayrıldı.

CIP (Competitiveness and Innovation Programme) Programı Eko-yenilik Proje Teklif Çağrısı, temel hedefi farklı sektörlerde çevresel etkileri azaltıcı ya da ortadan kaldırıcı projeler ile kaynakların en uygun kullanımına katkı sağlayacak yenilikçi özel sektör projelerinin desteklenmesi olarak özetlenebilir. Bugün danışmanlık firmaları, farklı alanlardaki ürün grupları ve hizmetler konularında (eko-etiketlemeye başvuru, YDD Analizi, karbon analizi vb. çevresel etki analizleri) rehberlik ediyor ve firmaları yönlendiriyor. Bunlar –çalışma ve hizmet alanlarına göre- yurtdışı menşeyli uluslararası farklı eko-etiketler için yardımcı olurken, YDD bazlı beyanlarda da farklı yazılımlar yoluyla firmaların ürün ve hizmetlerinin Tip 3 kapsamına giren çevresel beyanlarını hazırlayabilmekteler. Bu çalışmalar dışında Türkiye’de ürün üreten ya da ürünlerin dağıtımını yapan firmalar da ürün ya da hizmetlerini
farklı ölçütlerle değerlendiren testlere sokup, bu test sonuçlarına dayanarak kendi beyanları doğrultusunda (ISO Tip 2 kapsamında) ürün ve hizmetlerini etiketlemekteler.

Tek yapıya doğru gitme ve uyumlaştırma eğilimleri ağır basıyor

Avrupa’da da tartışılan bir konu olan malzeme etiket ve beyanlarında standardizasyon için başlatılan çalışmalar kapsamında, Brüksel’de 2010 Haziran ayında yapılan Avrupa İnşaat Malzemesi Üreticileri Konseyi (CEPMC) Toplantısı’nda malzeme sertifikasyonu konusunda edinilen görüşlere göre malzeme sertifikasyonunda standardizasyon süreci (Binalar için AB Ekoetiketi ve Yeşil Satınalma Ölçütleri başlığı altında değinildiği gibi) Avrupa Komisyonu’nun da desteğiyle başlatıldı. Bu çalışmalarda, tek yapıya doğru gitme ve uyumlaştırma eğilimleri ağır basıyor.

Türkiye’de binalar ve yapı malzemeleri özelinde eko-etiketlemede ortak bir ürüne ulaşmak için konuyla ilgili derneklerden İMSAD da önemli bir taraf ve Türkiye’de kurulacak sistemlerde öncü olmayı amaçlıyor. İMSAD, bu konuda AB sürecini yakından izliyor. Önümüzdeki dönemde üyelerini bilgilendirmeyi ve ortak bir platformda buluşturmayı planlıyor.

Bu konuda çalışmalarını sürdüren bir başka dernek de ÇEDBİK. Dernek, enerji ve çevre duyarlılığının tasarım ve inşaata yansıtılması için altyapı oluşturacak ve eko-malzeme yapımını destekleyecek. Ayrıca, ulusal bir çevre dostu bina sertifika sistemi geliştirmeye çalışacak ve bu sistemin standart hale gelmesini sağlayacak; dünyada var olan sertifikaları inceleyerek ve Türkiye’nin coğrafya iklim ve sismik altyapısına uygunluğuna göre adapte edecek. Öte yandan ÇEDBİK de, mimar, mühendis ve tasarımcıların teknik konularda başvurabileceği bir danışma merkezi oluşturmayı amaçlamakta. Bu doğrultuda kurduğu 'Malzeme Komitesi', yapı ürünlerinin yaşam döngüsü değerlendirmesi uyarınca çevre dostu olarak nitelendirilip nitelendirilmeyeceğine yönelik bilgi edinme, bu bilgiyi paylaşma, dünyada ve Türkiye’de eko-etiketleme konusunu izleme misyonuyla çalışmalarını sürdürüyor.

Sonuç olarak

Gelinen noktada, Avrupa Komisyonu’nun da hazırlıklarını henüz yeni başlatmış olması nedeniyle, bugün Türkiye’de yapı malzemelerinin eko-etiketlendirilmesinde izlenecek yöntem ve değerlendirme ölçütleri henüz kesinliğe kavuşmuş değil. Çünkü böylesi bir etiketleme için uzman kadro, laboratuvar altyapısı, bilim insanı istihdamı ve eko-etiketlerin uyumu gibi çözüm bekleyen farklı konular var. Ancak çevresel etiketlemenin hem yeşil bina sertifikasyonunda malzeme seçiminde önemli bir yol gösterici olma, hem de Türkiye menşeyli ürünlerin yurtdışı dolaşımını da kolaylaştırma rolü yadsınamaz.


http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-binalarda-ve-yapi-malzemelerinde-cevresel-etiketleme_96640.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!