Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevresel etiket nedir?
Çevresel etiketler, üçüncü taraflarca belirlenen ölçütlere uygunluğu açısından çevresel etkileri değerlendirilen ürünlere, bu değerlendirme sonucunda verilen ve alınması gönüllülüğe dayanan etiketlerdir. Çevresel etiketler, sürdürülebilir malzemelerin pazarda ayırt edilmesi, bu iddiayı taşıyan ürünlerin iddialarını belgelemeleri açısından büyük önem taşır. Bu belgeler, bir anlamda tedarikçiler ve uzmanlar arasındaki, konuya yetkinlik bağlamındaki uçurumda bir köprü görevi görür. Neredeyse her türlü metaya uygulanabilen çevresel etiketlemenin, dünya çapında çok sayıda ve çok yönlü biçimleri bulunmaktadır. Bunlar, güvenilirlikleri ve doğrulukları bir yana, çok farklı ölçütlere ve işleyiş ilkelerine sahiptirler.

Her ne kadar, çevre ile ilgili bütün etiketler ‘eko-etiket’ olarak anılsa da, çevresel performansa ilişkin bir sürü etiket ve belgeleme sistemi bulunmaktadır. Bu büyük aileye ise ‘çevresel etiketler’ denir. Eko-etiketler, çevresel etiketlerin bir alt grubudur ve bir ürünün ya da servisin çevresel ölçütlerini, yaşam döngüsü temelinde değerlendirilip etiketlenmesine eko-etiketleme denir.

İlk çevresel etiket, Alman hükümeti tarafından 1978 yılında uygulanmaya başlanan Blue Angel’dır. O günden bu yana bir çok ülkede farklı alanlarda çok sayıda çevresel etiket ortaya çıkmıştır. Her ülkenin bu konuda farklı ölçütleri ve yöntemleri kullanan etiket sistemleri kullanması, özellikle uluslararası ticarette etiketlerin etkinliğini azaltması sorununu ortaya çıkarmıştır. ISO’nun (Uluslararası Standardizasyon Örgütü) çevresel etiketleme üzerine çalışmaları, ISO/COPOLCO (ISO - Tüketici Politikaları Komitesi) altında 1989 yılında, çeşitli çevresel etiketleme programları arasında üst ilkeler doğrultusunda bir uyumluluk sağlanması amacı ile 1990 yılında SAGE (Çevresel Stratejik Danışma Grubu) kurulması ile başlamıştır. Bu doğrultuda 1993 yılında çevresel etiketleme 3 ayrı tipe ayrılmıştır.

Bu üç tip şöyledir:

TİP 1: Gönüllü, çoklu ölçüte dayanan ve üçüncü taraflarca, yaşam döngüsü ilkelerine uygun ürün kategorileri içinde çevresel tercih edilebilirliğe sahip ürünleri ödüllendiren programlar (ISO 14024).

TİP 2: Üreticilerin ve tedarikçilerin kendilerinin beyan ettikleri ve çoğunlukla tanıtımlarında kullandıkları çevresel iddiaları belgelendiren programlar (ISO 14021).

TİP 3: Kalifiye bir üçüncü tarafça önceden belirlenmiş sayısal ölçütler kapsamında gönüllü olarak, yaşam döngüsü temelinde sayısal ölçütleri belirleyen ya da başka bir üçüncü tarafça onaylanan tip programlar (ISO 14040).

Burada üçüncü taraflar etiketlemeyi onaylayacak, hukuksal olarak sözleşme taraflarının (alıcı ve satıcı) dışındaki belgelendirme kuruluşlarına işaret etmektedir.

Yaşam döngüsü değerlendirmesi (YDD)

Yaşam döngüsü değerlendirmesi ise (YDD), bir ürünün üretim ve kullanım aşamalarında kirliliğe neden olacak süreçlerin belirlenmesi ve bunların etkilerinin hesaplanmasıdır. YDD’nin önemi, ürünün çevresel performansını yalnızca kullanım sırasında değil bütün üretim, kullanım ve kullanım sonrasını kapsayan süreç ile birlikte ele alması ve bütüncül bir değerlendirme sunmasıdır.


http://www.yapi.com.tr/haberler/cevresel-etiket-nedir_96637.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!