Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Binalar Tek Kişilik Gösteri Değildir!"

Yirminci yılını kutlayan Uluslararası Alçı Ödülü'ne ilişkin sorularımızı yanıtlayan Saint-Gobain Alçı, Tavan ve Yalıtım Faaliyetleri Başkanı Claude-Alain Tardy, farklı ülkelerden en iyi uygulamaları ödüllendiren bu program ile, bina üretiminin tek kişilik bir gösteri olmadığını vurgulamak istediklerini belirtiyor.

"Binalar Tek Kişilik Gösteri Değildir!"

İki yılda bir farklı bir ülkede düzenlenen Saint-Gobain Uluslararası Alçı Ödülü (Saint-Gobain Gypsum International Trophy), bütün dünyadan yüklenici firmaların en iyi alçı ve alçı levha uygulamalarını ödüllendiren bir etkinlik. 23 Mart 2018 tarihinde Lizbon’da gerçekleşen Gala Gecesi’nde aynı zamanda ödül programının 20. yıldönümü de kutlandı. ‘Tavan’, ‘Alçı’, ‘Alçı Levha’, ‘İnovasyon ve Sürdürülebilirlik’, ‘Konut’ ve ‘Konut Dışı’ olmak üzere 6 kategoride düzenlenen yarışmada; Asya’dan Amerika’ya, Avrupa’dan Afrika’ya dek uzanan geniş bir coğrafyadan 87 uygulama değerlendirilerek, en iyiler ödüllendirildi.

Etkinliğe henüz ikinci kez katılan Rigips Türkiye’nin uygulamacısı Çelikeller firması, Emaar Square Mall projesinde yaptığı Rigitone Akustik Levha uygulamasıyla “Tavan” kategorisinde ikincilik ödülüne değer görüldü. Alışveriş merkezindeki akustik düzenleme ihtiyacı için seçilen Rigitone levhalar, eğrisel ve çok katmanlı tavanlarda ustalıkla uygulanarak projenin estetik olarak da öne çıkmasını sağlamış.

Bütün bir güne ve geceye yayılan etkinliğin sabah programı, Saint-Gobain firmasının alçı sektöründeki markalarının katılımıyla, ürün tanıtımını ve deneyimini içeren “mini ürün fuarı” ile ödül almak için yarışan farklı ülkelerden uygulama projelerinin tanıtıldığı “sergi”den oluşuyor. Beş günlük jüri değerlendirmesinin ardından, ödül törenini de içeren Gala Gecesi ile maratonun heyecanlı kısmı sona eriyor.

Ödül gecesini izlemek için davet edildiğim bu keyifli organizasyonda Saint-Gobain Alçı, Tavan ve Yalıtım Faaliyetleri Başkanı Claude-Alain Tardy ile ödüle ve Türkiye’deki yapılanmalarına ilişkin sorularımı yanıtladığı kısa bir söyleşi yapma olanağı da buldum.