Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Binaların Röntgenini Çeken Hilti, İTÜ ve İSTKA’nın da Çözüm Ortağı

Geleneksel yönteme göre binaların çok daha hızlı ve tahribatsız taranmasına imkan tanıyan Hilti Donatı Tarama Sistemi; şu an Türkiye’deki tüm Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nde kullanılarak, tüm illerde binaları analiz ediyor. Ayrıca birçok ildeki özel akredite laboratuarlarda da kullanılıyor.

yapi.com.tr
Binaların Röntgenini Çeken Hilti, İTÜ ve İSTKA’nın da Çözüm Ortağı

Deprem ve kentsel dönüşüm konusunda üniversiteler ve STK’lar ile ortak çalışmalara da imza atan Hilti Türkiye, İstanbul’daki mevcut yapıların olası bir depremde gösterecekleri performansı analiz etmek için İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından gerçekleştirilen ve İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklen 'Mevcut Yapılarda Deprem Performansının Saptanması Projesi'nin de çözüm ortakları arasında yer alıyor. Fikirtepe’de bulunan gerçek binalar üzerinde yapılan testlerle İstanbul’daki mevcut binaların durumunu ortaya koyacak olan bu proje, kentsel dönüşüm sürecinde de yol gösterici rol oynayacak. Proje sonundaki bulgular doğrultusunda Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) sorumluluğunda olan 'Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik' ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sorumluluğunda olan 'Riskli Bina Tespit Yönetmeliği'nin ilgili maddeleri için revizyon önerileri getirilmesi söz konusu.


Fikirtepe’de iki ayrı binaya deprem simülasyonu uygulanıyor

Sponsor firmalar tarafından desteklenen ve Hilti Türkiye’nin de çözüm ortağı olduğu İTÜ tarafından gerçekleştirilen proje, 2012 yılı 2. dönem destek programları arasında yer alan Afetlere Hazırlık Mali Destek Programı kapsamında İSTKA tarafından destekleniyor. Proje kapsamında Fikirtepe bölgesinde yer alan ve kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkılacak olan mevcut bir bina ile İstanbul’da bu binadan daha az dayanıklı olan diğer binaları temsilen yapılan ikinci bir bina test ediliyor. Ülkemizdeki mevcut betonarme binaları temsil edecek özelliklere sahip olan bu iki binaya dinamik testler uygulanıyor ve bu testlerin şiddeti giderek artırılıyor. Böylece binaların farklı depremler karşısında göstereceği performans konusunda önemli veriler elde edilmesi bekleniyor.

Gerçek binalar kademeli olarak hasar verilerek test ediliyor

Proje kapsamında binalar önce mevcut durumlarıyla, ardından da hasar verilerek test ediliyor. Proje ile İTÜ, İstanbul’daki mevcut binaların olası bir depreme karşı dayanımlarıyla ilgili çıkarımlarda bulunmayı hedefliyor. Ayrıca depremler sonrası farklı düzeyde hasar gören yapılar için alınması gereken önlemler hakkında da önemli bilgiler elde edilmesi bekleniyor. Projenin danışmanları arasında dünyanın en büyük sarsma tablasında (16x16 metre) gerçekleştirilen önemli çalışmaların yürütücülerinden Tokyo Üniversitesi’nden Prof. Dr. Toshimi Kabeyasawa ile yine Tokyo Üniversitesi, İTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi’nden öğretim üyeleri de yer alıyor.

Hilti Türkiye bu projede mekanik dübel ve taşıyıcı sistemlerini test edecek

İTÜ-İSTKA ortaklığında, Hilti Türkiye ve diğer sponsor firmaların da desteği ile hayata geçirilen projenin kentsel dönüşüm sürecinde de yol gösterici rol oynayacağını belirten Hilti Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Mehmetçik Kalay, “Hilti Türkiye olarak bu projeye yaklaşık 10 farklı ürünümüzü hibe ettik. Bu ürünlerin hepsi binaya test, monitor ve çalışmanın çekimi için konulan kamera aparatlarının montajında kullanılıyor. Bunun haricinde projede görev alacak doktora öğrencisine dört ay boyunca burs sağlanması, kamera ekipmanlarının satın alınması gibi desteklerimiz oldu. Hibe ettiğimiz ürünler dışında bu projede Hilti’nin mekanik dübel ve taşıyıcı sistem gibi depremle bağlantılı bazı ürünlerini de sismik yükler altında test edeceğiz” dedi.

Kalay, “Projede kullanılacak mekanik dübelimiz dünyada sadece Avrupa’da verilen sismik C2 Belgesi’ne (Türkiye’nin sismik gereksinimlerini karşılayacak olan belge) sahip ve şu anda Hilti dübellerinden başka C2 Belgesi’ne sahip başka bir marka bulunmuyor. Türkiye’nin neredeyse tamamı ise yönetmeliklerimize göre 1. derece deprem bölgesinde yer aldığı için C2 Belgesi’ne sahip dübel kullanmak oldukça önemli. Biz ürünlerimizin Avrupa’dan onaylı belgelerine ek olarak bu proje ile Türkiye koşullarında da testler yapmak ve binaların güvenliğinde doğru malzemenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyoruz. ” diye konuştu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/binalarin-rontgenini-ceken-hilti-itu-ve-istkanin-da-cozum-ortagi_123799.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!