Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Binayı Test Etmek Aile Bütçesini Sarsıyor

Binaların depreme dayanıklılık testinin yurttaşa maliyeti, 750 TL ile 4 bin 500 TL arasında değişiyor. Dayanıklılık testi ücreti İstanbul’un ilçelerine göre farklılık gösterirken “Hızlı, orta” ve “kapsamlı” olmak üzere üç ayrı kategoride yapılıyor.

yapi.com.tr
Binayı Test Etmek Aile Bütçesini Sarsıyor

Yapıların depreme karşı dayanıklılık tespitinin maliyetinin ortalama 750 TL ile 4 bin 500 TL arasında olduğu öğrenildi. Depreme karşı dayanıklılık tespiti için yapılan testler hızlı, orta ve kapsamlı olmak üzere üç farklı kategoride yapılıyor. Testlerin maliyetinin de ilçelere ve seçilen kategoriye göre farklılık gösterdiği bildirildi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; hızlı dayanıklılık testi için yapılardan numune alınmayarak eğer var çatlakların veya kolonların durumuna bakılarak tespit yapılıyor. Orta düzey test için ise binanın zemininden farklı numuneler alınarak laboratuvara yollanıyor. Kapsamlı test için ise her katta ayrı ayrı test yapıldığı ve alınan numunelerin laboratuvarda incelendiği öğrenildi.

Bölgelere göre farklı fiyatlar uygulanıyor
Özel bir kentsel dönüşüm, proje ve müşavirlik şirketinin verdiği bilgiye göre binaların deprem testinin “Hızlı” kategorisinde yapılmasını isteyen yurttaşlara çıkarılan maliyetin Avrupa Yakası’nda bina başı 750 TL, Kadıköy, Üsküdar ve Ümraniye ilçelerinde 900 TL, Anadolu Yakası’nın diğer ilçelerinde ise 750 TL. Dayanıklılık testinin “Orta” kategoride yapılmasını isteyen yurttaşlara Avrupa Yakası’nda 3 bin TL, Kadıköy, Üsküdar ve Ümraniye ilçelerinde 3 bin 500 TL civarı bina başı maliyet çıkarılıyor.

Kentsel dönüşümde fiyatlar artıyor
Kentsel dönüşüm için dayanıklılık testi yaptırmak isteyen yurttaşların Avrupa Yakası’nda ortalama 3 bin 500 TL ödemesi gerekirken Anadolu Yakası’nda oturan yurttaşların ödemesi gereken maliyet ise 4 bin TL. Anadolu Yakası’nın Üsküdar, Kadıköy ve Ümraniye ilçelerinde oturan yurttaşların da bina başı ortalama 4 bin 500 TL ödemesi gerektiği bildirildi.

Avrupa Yakası’nda oturan yurttaşlar binalarında bilgi amaçlı, kentsel dönüşüm için veya resmi kurum talepleri nedeniyle kapsamlı test yaptırdıklarında ortalama kat başı bin TL ödemesi gerekiyor. Anadolu Yakası’nın Üsküdar, Ümraniye ve Kadıköy ilçelerinde oturan yurttaşlara da kapsamlı test için kat başı ortalama bin 250 TL maliyet çıkarılıyor. Anadolu Yakası’nın diğer ilçelerinde kapsamlı test maliyetinin kat başı bin TL olduğu bildirildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/binayi-test-etmek-aile-butcesini-sarsiyor_175178.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!