Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul'da 29 Okulda Eğitime 1 Gün Ara Verildi

İstanbul Valiliği, 20 okul az hasarlı, 9 okul ağır hasarlı olmak üzere 29 okulda 1 gün süreyle eğitime ara verildiğini açıkladı. Öğrencilerin hangi okula devam edeceklerinin ise daha sonra duyurulacağı belirtildi.

yapi.com.tr
İstanbul'da 29 Okulda Eğitime 1 Gün Ara Verildi

Açıklamada, "26 Eylül 2019'da meydana gelen deprem nedeniyle İstanbul Valiliği Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi'nde faaliyete başlayan görevli kurumlarımızın çalışmaları devam etmektedir. Bu süreçte, AFAD Merkezimizce 3.133 hasarlı yapı ihbarı alınmıştır. Bu hasarlı yapılar Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca görevlendirilen teknik ekipler tarafından süratle incelenmiş ve incelenmeye devam edilmektedir." denildi.

DHA'da yer alan habere göre; açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Eğitim

İlimizdeki 114 okul ve eğitim kurumu için hasar tespit talebinde bulunulmuştur. Bu okul ve eğitim kurumlarında Ön Hasar Tespit çalışmaları tamamlanmıştır.

Bu çalışmalar sonucunda; 85 okul hasarsız, 20 okul az hasarlı, 9 okul ağır hasarlı olarak tespit edilmiştir.

Aşağıda isimleri yazılı bulunan ağır hasarlı ve az hasarlı toplam 29 okulumuzun;

1- Yıkılıp yeniden yapılması veya güçlendirilmesi çalışmalarına en kısa sürede başlanacaktır.

2- Bu okullarımızda 30 Eylül 2019 Pazartesi günü eğitim-öğretime bir (1) gün süreyle ara verilmiştir.

3- Eğitim-öğretim hizmetinin aksamadan yürütülmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce gerekli planlamalar yapılmıştır.

4- Öğrencilerimizin 1 Ekim 2019 Salı gününden itibaren hangi okullarda eğitim-öğretime devam edecekleri 30 Eylül 2019 Pazartesi günü, Saat 14.00'a kadar kamuoyuna duyurulacaktır.

Sağlık

Hasar ihbarı yapılan 9 hastanemizden 7'sinin hasarsız, 1'inin az hasarlı, 1 hastanemizin de idari binasının ağır hasarlı olduğu tespit edilmiştir.

Diğer kamu bina ve tesisleri

Hasar ihbarı yapılan 21 diğer kamu binasının 12'sinin hasarsız, 1'inin az hasarlı, 4'ünün de ağır hasarlı (3'ü Cami, 1'i Cami müştemilatı) olduğu tespit edilmiştir. 4 binada ise incelemeler devam etmektedir.

Sivil yapılar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri tarafından 767 binada 12.147 bağımsız bölümün incelemesi bitirilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda; 9 bin359 hasarsız, Bin 895 az hasarlı, 320 ağır hasarlı, 583 deprem kaynaklı olmayan hasarlı yapı olduğu tespit edilmiştir.

Ağır hasarlı olduğu tespit edilen 320 bağımsız bölüm, ilgili belediyelerce mühürlenmiştir. Bu binaların gerekli emniyet tedbirleri alınarak, belediyeler tarafından yıkımı en kısa sürede sağlanacaktır. Bu yapılarda ikamet eden vatandaşlarımız, kaymakamlık ve belediyeler tarafından misafir edilecektir.

Az hasarlı olduğu tespit edilen 1.895 bağımsız bölüm ise ilgili belediyesince onaylanacak plan ve projeye göre bina sahipleri tarafından güvenli hale getirilecektir.

Ağır hasarlı olarak tespit edilen okul listesi
Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi (Bahçelievler), Yenibosna Ortaokulu (Bahçelievler), Mimarsinan İlkokulu ve Ortaokulu (Büyükçekmece), Arif Nihat Asya MTAL (Çatalca), Vefa Poyraz Anadolu Lisesi (Gaziosmanpaşa), Küçükköy İHL -A Blok (Gaziosmanpaşa), 100. Yıl İlk/Ortaokulu (Gaziosmanpaşa), Seyit Burhan Toprak İlkokulu (Pendik), Sancaktepe Rehberlik ve Araştırma Merk. (Sancaktepe),

Az hasarlı olarak tespit edilen okul listesi
Şehit Er Tuncer Türkan Ortaokulu (Arnavutköy), Abdulkadir Uztürk Ortaokulu (Avcılar), Fatinhoca İlkokulu (Beykoz), Güzelce Cevdet Zebure Kotan Ortaokulu (Büyükçekmece), Üçşehitler İlkokulu ve Ortaokulu (Eyüpsultan), Fatih Çapa Fen Lisesi Yurdu (Fatih), Gazi Paşa İlkokulu (Gaziosmanpaşa), Şehit Öğretmen Mustafa Gümüş Ortaokulu (Gaziosmanpaşa), Karlıtepe Ortaokulu (Gaziosmanpaşa), Mehmetçik İmam Hatip Ortaokulu (Güngören), Söğütlüçeşme Ortaokulu (Küçükçekmece), Tahsin Banguoğlu İlkokulu (Küçükçekmece), Nergiz Anaokulu (Küçükçekmece), Halit Armay Anadolu Lisesi (Maltepe), Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu (Pendik), Ergenekon İlk/Ortaokulu (Pendik), Osmangazi İlkokulu (Sancaktepe), Prof. Dr. Besim ÜSTÜNEL Anaokulu (Silivri), İstiklal Ortaokulu (Sultangazi), Burhan Felek Anadolu Lisesi (Üsküdar).

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-29-okulda-egitime-1-gun-ara-verildi_175169.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!