Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kandilli Rasathanesi'nden Deprem Açıklaması

İstanbul’da 27 Eylül Cuma günü meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki deprem ile ilgili Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nden açıklama geldi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener yaptığı açıklamada, “Bir sona doğru yaklaşıyoruz ama bu sonun ne zaman geleceğini bilmiyoruz” dedi.

yapi.com.tr
Kandilli Rasathanesi'nden Deprem Açıklaması

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, İstanbul'da meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremle ilgili basın açıklaması yaptı.

İHA’da yer alan habere göre; Prof. Dr. Özener yaptığı açıklamada, “Kuzey Anadolu fayının Marmara Denizi'nin içinden geçen bölümündeki son 30 yılda Kandilli gözlemleriyle bazı sayılar var. Marmara Denizi içinde 3,5 ile 4 büyüklüğünde son 30 yılda 253 tane deprem kaydedildi. Son 30 yıldaki 4 ile 4,5 büyüklüğündeki depremlere bakarsak, 100 tane depreme maruz kalmış bu alan. Orta segmente baktığımızda depremlerin daha çok Doğu ve Batı segmentin üzerinde olduğunu, orta segmentte nispeten daha az deprem olduğunu görüyoruz. 4,5'ten büyük depremlerin sadece bu segmentlerin doğusu ve batısında olduğuna dikkatimizi çekiyor. Son 4 günde olan depremlerin de orta segmentin yakınında, hemen Kuzeyinde olduğunu, artçıların da ana segmente yaklaştığın görüyoruz. Bu da 1766 depreminin olduğu fay. Şu anda 200'ün üzerinde deprem kaydettik ve bu sayı sürekli artıyor. Son 4 depreme dikkatinizi çekmek istiyorum. Öncelikle 5,7 ve onun artçısı olan 4,7 depremlerinin olduğu yer ana fayın üzerinde. Yaklaşık 6-7 km Kuzeyinde olan depremler. Bundan sonra olan bazı artçı şoklara baktığımızda bunların Güneye ve Doğuya doğru ilerlediğini, 4.4'lük artçı şokun da ana fayın üzerinde olduğunu görüyoruz” dedi.

“Bir sona doğru yaklaşıyoruz”
Ayrıca Prof. Dr. Haluk Özener, “Enerji dışarı çıkacak, ne zaman çıkacağını bilmiyoruz ama. Bir sona doğru yaklaşıyoruz ama bu sonun ne zaman geleceğini bilmiyoruz. Dolayısıyla bizim her aman bugün deprem olacakmışız gibi hazır olmamız lazım” diye konuştu.

Prof. Dr. Halk Özener, “Depremin ne zaman olacağını maalesef bilmiyoruz ama olacağını söyleyebilirim. Marmara'da olacak depremin büyüklüğünün 7 üzerinde olacağı zaten bilimsel olarak açıklanmış bir gerçek. 5.7'lik deprem oldu artık her şey geçmiştir demek gerçekçi değil” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kandilli-rasathanesinden-deprem-aciklamasi_175158.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!