Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bir HES Projesinin Daha ÇED Raporu İptal!

Rize İdare Mahkemesi, Artvin'in Şavşat İlçesi'ne bağlı Veliköy Köyü'nde yapımı planlanan Armutlu Regülatörü ve hidroelektrik santral projesinin 'ÇED Olumlu' raporunu iptal etti.

yapi.com.tr
Bir HES Projesinin Daha ÇED Raporu İptal!

DHA'nın haberine göre, Veliköy Deresi üzerinde Arten Elektrik Üretim şirketi tarafından yapımı planlanan 12.61 megavat kurulu gücündeki Armutlu HES projesi için verilen 'ÇED Olumlu' raporuna karşı bölge halkı 13 Eylül 2013'te Rize İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Dava sonucunda mahkeme 'ÇED Olumlu' raporunu iptal etti. Avukat Halis Yıldırım, mahkemenin iptal kararının 4 gerekçeye dayandırdığını belirterek şunları söyledi:

"Dava konusu projenin bulunduğu havza içerisinde bu proje haricinde 'ÇED Olumlu' kararı verilmiş 7 ayrı HES projesi ve ayrıca 'ÇED Gerekli Değildir' kararı verilmiş 6 ayrı HES projesi ve ÇED süreci devam eden de 3 farklı HES projesi bulunuyor. Gerekçelerin biri bu projelerin kümülatif çevresel etkileri açısından ele alınıp değerlendirilmemesidir. İkincisi, proje alanı ve çevresi heyelan risk alanında yer almaktadır. Üçüncüsü projenin 'Karagöl Sahara Milli Parkı' sınırları içine denk gelen kısmı için Milli Park'ın ekosistemine ve biyoçeşitliliğine olan etkisi yönünden ayrıntılı inceleme ve çalışma yapılmamasıdır. Son olarak da balık geçidi yapısının ÇED Raporu içinde projelendirilmeyip kati proje aşamasında projelendirilecek olması hususlarıdır. Bu hususlar nedeniyle açıkça hukuk aykırı görülen Armutlu HES projesinin 'ÇED Olumlu' raporu iptal edilmiştir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-hes-projesinin-daha-ced-raporu-iptal_127760.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!