Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

ÇED Toplantısına İzin Vermediler

Bursa’nın Kestel İlçesi yakınlarındaki Saitabat Şelalesi üzerine kurulmak istenen hidroelektrik santraline (HES) karşı sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte, çevredeki 4 köyde yaşayan yurttaşlar eylem yaptı.

yapi.com.tr
ÇED Toplantısına İzin Vermediler

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile ilgili firmanın yetkilileri ÇED toplantısı için ilçeye geldiklerinde, yurttaşların ıslık ve alkışlarla protesto edildi. Yurttaşların azimli protestosu üzerine yetkililer planlanan ÇED toplantısı tepkiler nedeniyle gerçekleştiremeyerek iptal etmek zorunda kaldı.

Kestel İlçesi’ndeki Güvercinlikli ve Akçay dereleri üzerine toplam dört kilometre uzunluğunda borularla yapılması planlanan HES projesi bölgede büyük tepki topluyor. Projenin doğada büyük bir tahribata yol açacağını söyleyen yurttaşlar, dağlardan akan suyun borulara hapsedilmesi sonucu dere yatakların kurumakla karşı karşıya olacağını vurguluyor.

'Para hırsı için'

Bursa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ertuğrul Aksoy, köylülerin verimli topraklarında bu sular sayesinde tarım yaptığına dikkat çekti. Köylülerin en önemli ekonomik gelirlerini oluşturan tarlaların HES yapılarak yok edilmemesi için gereken ne varsa yapacaklarını söyleyen Aksoy, mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

Elektrik Mühendisleri Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Neriman Usta ise HES’in köyde meydana getireceği tahribatın çevreye büyük zararlara vereceğini belirterek, "Şirketin para hırsı için yıllardır dağlardan gelen suyu borulara hapsederek, bölgeyi kurak bir alana çevirmek istediklerini ve bölgede yaşayanların yaşam hakkına saldırdıkları anlamına gelmektedir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ced-toplantisina-izin-vermediler_128922.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!