Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bu Cennet Vadide "Haydar"a İzin Yok

Sivas İdare Mahkemesi, Erzincan Tercan'daki Şıhköy Vadisi'ne kurulması planlanan Haydar HES projesi için verilen 'ÇED gerekli değildir' kararını iptal etti.

yapi.com.tr
Bu Cennet Vadide "Haydar"a İzin Yok

Radikal'in haberine göre, Erzincan Tercan’daki Şıhköy Vadisi’ne yapılması planlanan Haydar HES projesi, Sivas İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Avukat Barış Yıldırım, mahkeme kararını, “Burada kurulması planlanan HES projesi için ‘ÇED gerekli değildir’ kararının verilmesi uluslararası kültürel ve doğal miras koruma sözleşmesine aykırıdır. Dolayısıyla kararın iptal edilmesi yörenin korunması açısından önemli” sözleriyle değerlendirdi.

Erzincan’ın Tercan ilçesindeki Şıhköy Deresi’ne yapılması planlanan Haydar HES Projesi için 2009’da “çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararı verildi. Şıhköy deresi havzasında endemik türlerin bulunduğunu ve bölgenin korunmasını isteyen bölge halkı ÇED gerekli değildir kararının iptal edilmesi için Sivas İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Bunun üzerine mahkeme bölgede bilirkişi incelemesi yapılmasını istedi.

Bilirkişi: 'ÇED olumlu raporu şart' dedi, mahkeme iptal etti

16 Ekim 2014 tarihinde bölgede incelemede bulunan bilirkişi heyeti firma tarafından hazırlanan proje tanıtım dosyasının eksik hazırlandığını tespit ederek mahkemeye inceleme raporunu sundu. Raporda bölgede yapılacak HES projesi için ÇED gerekli kararı yerine ÇED olumlu raporunun alınması gerektiği belirtildi. Bilirkişi incelemesini dikkate alan Sivas İdare Mahkemesi ÇED gerekli değildir kararını iptal etti.

‘Bölgenin SİT alanı ilan edilmesini istiyoruz’

HES yapılmak istenilen alanın birinci derece doğal sit alanı ilan edilmesi için daha önce Erzurum Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonuna başvurduklarını söyleyen Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Avukatı Barış Yıldırım sözlerine şu şekilde devam etti:

“Yörede BERN sözleşmesine göre korunması gereken endemik ve güçlü türler bulunmaktadır. Yörenin sahip olduğu biyolojik çeşitlilik Türkiye ortalamasının üzerinde. Dolayısıyla korunması gereken bu alana ÇED gerekli değildir kararının verilmesi uluslararası kültürel ve doğal miras koruma sözleşmesine aykırıdır. Dolaysıyla kararın iptal edilmesi yörenin korunması açısından son derece önemlidir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-cennet-vadide-haydara-izin-yok_129137.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!