Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

ÇED’in Adı Var Kendi Yok

Enerji, madencilik, ulaştırma gibi büyük projelerde, çevresel açıdan kritik önem taşıyan ÇED rakamları çevrecilerin isyanını haklı çıkardı. Gerekli inceleme yapmadan projeleri onayladığı için tepki çeken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ÇED’in uygulamaya başladığı 1993 yılından beri 47 bin 314 projede “ÇED gerekli değildir” kararı verdi.

yapi.com.tr
ÇED’in Adı Var Kendi Yok

Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, “ÇED olumlu” kararı verilen projelerin yarısını madencilik ve enerji gibi çevreyi kirleten kritik sektörler oluşturuyor. Bakanlık, ÇED Yönetmeliği’nin yayınlandığı 1993 yılından 2014 sonuna kadar projelerin ÇED kararlarıyla ilgili sayıyı açıkladı. Komisyonun projelerin çevresel açıdan doğaya etkisini incelediği ÇED kararları dikkat çekici rakamlar içerdi. 21 yılda 47 bin 314 projede “ÇED gerekli değildir” kararı veren bakanlık, 3 bin 736 projeye “ÇED olumlu” yanıtı verdi. 638 proje için “ÇED gereklidir” görüşünü ileten bakanlık sadece 33 projenin gereken kriterleri taşımadığına hükmederek “ÇED olumsuz” kararı verdi.

Yüzde 26 petrol-maden

Bakanlık, “ÇED olumlu” ve “ÇED gerekli değildir” kararlarının sektörel dağılımını da verdi. Buna göre “ÇED olumlu” görüşü verilen uygulamalardan yüzde 26’sını petrol ve maden projeleri, yüzde 24’ünü enerji projeleri, yüzde 13’ünü atık ve kimya sektörü projeleri ve yüzde 12’sini de sanayi projelerinin oluşturması dikkat çekti. Buna göre “ÇED gerekli değildir” denilen kararların yüzde 50’sini petrol ve maden projeleri, yüzde 14’ünü tarım ve gıda projeleri, yüzde 12’sini sanayi projeleri, ve yüzde 9’unu da atık-kimya sektörü projeleri oluşturdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cedin-adi-var-kendi-yok_129684.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!