Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bir Köy 2B için Ayaklandı

Muğla’nın Ortaca İlçesi’nde, büyükşehirle birlikte mahalleye dönüştürülen köylerindeki orman vasfını kaybetmiş araziler (2B) için belirlenen rayiç bedelleri yüksek bulan Gökbel sakinleri, yürüyüş düzenledi.

yapi.com.tr
Bir Köy 2B için Ayaklandı

DHA'nın haberine göre, Ortaca’nın büyükşehirle birlikte mahalleye dönüştürülen Gökbel Köyü’nün sakinleri, köylerinde orman vasfını kaybetmiş araziler (2B) için belirlenen rayiç bedelleri yüksek bularak eylem yaptı. Alacapınar Mevkisi’nde bugün 13.00’de bir araya gelen köylüler; üzerinde ’2600 parsel 3000 dönüm ’Gökbel Köyümüz’ 2B 150 milyona satılıyor’ yazılı dev pankartla yürüyüş gerçekleştirdi. Ellerinde ’2B rayiçleri el yakıyor, mülkiyet hakkım elimden alınıyor’, ’Yasa çıktı diye sevindik komisyonun altında ezildik’, ’ben alamazsam yabancı alacak benim geleceğim ne olacak’, ’yan yana iki tarla biri 150 biri 70 lira’, ’Adalet nerde sorarım komisyona’ ve ’Evimi alamayacağım, Sokakta kalacağım’ yazılı dövizler taşıyan vatandaşlar, yürüyüşün son bulduğu köy meydanında basın açıklaması yaptı.

’Rayiç bedel yeniden belirlensin’

Topluluk adına konuşan emekli Öğretmen Hakverdi Kılıçaslan, uzun yıllardır bekledikleri  ve kamuoyunda 2B Yasası olarak bilinen yasanın çıkmasına ya çok sevindiklerini belirterek şunları söyledi: "Yüzyıllardır yaşadığımız toprakların sahibi olacaktık. Biz orman köylüleri olarak kalkınma ve destek beklerken, oluşturulan komisyon tarafından belirlenen rayiç bedeller karşısında şaşkına döndük. Köyümüzde 670 parsel üç bin dönüm 2B arazisi satışa çıkmış durumdadır. Ortalama bir dönüm 50 bin liraya gelmekte bu da 150 milyon liraya tekabül etmektedir.

Bir dönüm 2B arazisinin değeri 20 inek ya da 400 keçi, ya da 5 ton zeytinyağı ya da 200 teneke bal karşılığına gelmektedir. Aynı ada üzerinde yan yana bitişik iki tarlanın birine 150 bin lira değer biçerken, diğerine 70 bin lira rayiç bedel çıkartan komisyon, emlakçıların internet üzerinden yayınladığı fiyatları dikkate alarak köylüyü sokağa atmak için elinden geleni yapmış, yabancıya fırsat tanımıştır. Şimdiden birtakım fırsatçılar sahaya inmiş, alım gücümüzün olmadığını bilen yabancılar birer atmaca gibi pusuya yatmış beklemektedirler. Bizler orman köylüsüyüz. 2B Yasası orman köylüsünün kalkınması ve desteklenmesi için çıkartıldı. Ama komisyonun belirlediği fiyatlar bizi sokağa atıyor. Mağduriyetimizin giderilmesi için 2B arazi fiyatlarının köylünün alım gücüne göre yeniden belirlenmesini istiyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-koy-2b-icin-ayaklandi_130028.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!