Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bir Şehri Yok Etmek

Gazeteci, yazar Emine Uşaklıgil "Bir Şehri Yok Etmek" isimli inceleme kitabında İstanbul'un kentsel dönüşümünü yasal mevzuat incelemesinin yanında mahalle tecrübeleri üzerinden sunuyor.

yapi.com.tr
Bir Şehri Yok Etmek

Bianet'in haberine göre, Gazeteci, yazar Emine Uşaklıgil'in "Bir Şehri Yok Etmek: İstanbul'da Kazanmak Ya da Kaybetmek" isimli inceleme kitabı çıktı. Şehirlerin inşaat projelerinin "arazisi" haline geldiğini söyleyen Uşaklıgil, bunu İstanbul örneği üzerinden anlatıyor. Kitapta, kentsel dönüşümü Sulukule, Tarlabaşı, Balat, Süleymaniye, Ayazma, Okmeydanı'ndaki tecrübeler üzerinden aktarıyor.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak görülen inşaat sektörünü de inceleyen Uşaklıgil, TOKİ, KİPTAŞ gibi yapıların ve imar planları ile ilgili değişen mevzuatların da detaylı incelemesini sunuyor.

Önsözünde Uşaklıgil şöyle diyor:

"Ortaya çıkan tablo açık: "Kentsel dönüşüm" çerçevesinde hayata ge­çirilen faaliyetler engel tanımıyor. Zira her adımda engelleri bertaraf eden yasal kalkanlar oluşturuluyor. İstanbullular ise kendilerini savunabilecek­leri ve seslerini duyurabilecekleri araçlardan yoksun. İstanbul yasalarla şekillendirilmiş bir depremle yıkılırken İstanbul'u İstanbul yapan insan­lar İstanbul'un ve bütün şehirlerin mutlak hâkimi TOKİ ve Çevre ve Şe­hircilik Bakanlığı ikilisi karşısında şimdilik çaresiz. "Nasıl bir şehir, nasıl bir Türkiye?" sorusuna sadece onlar karar veriyor. Mahallelerini kaybeden bir şehir zamanla kaybolur gider. Çünkü bir mahalle ölürken şehir ona içeriğini veren özgün bir parçasını kaybetmiş olur."

Uşaklıgil, İstanbul'un tarihi siluetin bile giderek ve hızla kaybolduğuna dikkat çekerek "'ecdat yadigarı' İstanbul'dan geriye ne kalacak, göreceğiz" diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-sehri-yok-etmek_118766.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!