Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Biz Nerede Yaşayacağız?"

Üçüncü havalimanı kapsamında toprakları acele kamulaştırılan köylüler, hem yaşam alanlarından çıkarılmalarına hem de düşük bedellere itiraz ederek "Biz nerede yaşayacağız" diye tepki gösterdi.

yapi.com.tr
"Biz Nerede Yaşayacağız?"

Bianet'ten Nilay Vardar'ın haberine göre, üçüncü havalimanı kapsamında yaşam alanları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılan köylüler eylemdeydi.

17 Ocak'ta resmi gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu'nun 2 Ocak tarihli kararına göre, Arnavutköy ilçesi, İmrahor, Tayakadın ve Yeniköy köyleri ile Eyüp İlçesi, Ağaçlı, Akpınar ve İhsaniye köylerinde yer alan bazı taşınmazlar, 3. Havaalanı Projesi kapsamında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından acele kamulaştırılmıştı.

İşte bu köyde yaşayanlar Kuzey Ormanları Savunması üyeleriyle birlikte Ağaçlı köyü kavşağında bir araya geldi. 

Mandacılığın merkezlerinden

Köylüler yaptıkları açıklamada, 150 yıldır yaşadıkları alanlarda tarım ve hayvancılıkla geçindiklerini özellikle mandacılığın merkezi konumundaki köylerinde 5 bin mandanın bulunduğunu belirttiler.

Açıklamada, 3. Havaalimanı, 3. Köprü , 2 milyon nüfuslu yeni şehir ve Kanal İstanbul projeleri nedeniyle köylerinin emlakçıların ve arazi satın almak isteyenlerin akınına uğramasından şikayet ettiler.

Köylüler, bir yandan arsalarını satmaya direnirken bir yandan da ne olacaklarını bilmeden beklerken TOKİ’nin acele kamulaştırma kararıyla şok olduklarını söylediler.

Bu bedelle nasıl yeni hayat kurarız?

Daha önce emlakçıların 300-400 lira arasında fiyat biçtiği topraklarına kamulaştırma kararıyla rayiç bedelin 20’de biri yani 22 ila 175 lira arasında fiyat biçildiğini hatırlatan köylüler, bu cüzi paralarla 150 yıllık yaşam alanlarını bırakarak başka bir yerde yeni bir hayat kurmanın mümkün olmadığını belirttiler.

Köylüler, savaş ve afet durumlarında getirilen acele kamulaştırma kararıyla topraklarının ellerinden alındığını vurgulayarak Başbakan Erdoğan’a şöyle seslendi:

“Soruyoruz, 150 yıldır İstanbul’un dibinde olmasına rağmen tüm hizmetlerden en az seviye faydalanmış, unutulmuş ama buna rağmen köyünü, hayvanını terk etmemiş bu insanlar nerede yaşayacak?”

Basın açıklamasından sonra köylüler bir müddet araç trafiğini kapattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/biz-nerede-yasayacagiz_116336.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!