Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Bizi Bu Kış Gününde Sokağa Atıyorlar'

İzmir'in Gümüşpala Semti'nde, inşaat firması üç gecekondu evini yıktıktan sonra inşaat için hafriyat çalışması başlattı. Bu sırada, yaşanan toprak kaymalarından dolayı 3 apartmanda oturanlardan evlerini tahliye etmeleri istendi.

yapi.com.tr
'Bizi Bu Kış Gününde Sokağa Atıyorlar'

DHA'nın haberine göre, duruma tepki gösteren vatandaşlar, istinat duvarı yapılması gerekirken kış gününde sokağa atıldıklarını belirterek, çalışmanın ne zaman biteceği ve ne yapılacağını söyleyenin olmadığını söylediler.

Gümüşpala'da, Altınyol yanındaki alanda, gecekondu evleri satın alan inşaat firması, geçen Haziran ayında, kazı çalışması başlattı. Büyük iş makinelerinin de kullanıldığı kazı çalışmaları sırasında, gerekli planlama yapılmadığı için bazı bölgelerde çökmeler meyedana geldi. Bunun üzerine inşaat firmasının müracaatıyla bölgede inceleme yapan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, kazıdan dolayı heyelan riskinin bulunduğunu, iki apartmana 1.5 metre yakınlıkta büyük çatlaklar oluştuğunu belirtti, buradaki vatandaşların tahliye edilmeleri yönünde karar verdi. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden gelen talep doğrultusunda da, Bayraklı Belediyesi encümen kararıyla, iki apartmanın boşaltılması için geçen ağustos ayında tahliye kararı verdi. Belediyenin bu kararına tepki gösteren apartman sakinleri, mimar ve mühendis odalarından, tahliye gerekmediğine dair rapor aldı. Bunu da mahkeme kararıyla onaylattı.

Duvar yapılmadı, yine tahliye kararı çıktı

Ancak aradan geçen 7 ay sonunda, ne inşaat firması ne de Bayraklı Belediyesi, istinat duvarı yapmak için çalışma başlattı. Saddece 15 gün önce, bölgeye gelen ekipler, istinat duvarı yapılması gereken bölgeye, toprak yığınağı yaptıktan sonra ayrıldı. Ancak sağanak yağışlardan dolayı, toprak kaymasının hızlanması ve çatlakların büyümesi üzerine apartman sakinleri bir kez daha yetkililerden yardım istedi. Toprak kaymasını önlemek için istinat duvarı yapılması yerine bu kez de bölgedeki üç apartman için belediye, tahliye kararı verdi. Karar apartman sakinlerine de ulaştırıldı.

Kış günü sokağa çıkıyorlar

Karara uymayacaklarını açıklayan apartman sakinleri, kendilerine işkence gibi günler yaşatıldığını söyledi. Apartman sakinlerinden Şerife Al, "Bizi bu kış gününde sokağa atıyorlar. Çalışmanın ne zaman biteceğini, ne yapılacağını söylesen ise yok" dedi. Aynı apartmanda oturan Sibel Pezek ise, "Sürekli tahliye kararı veriyorlar. Önlem alsalar bir sorun çıkmayacak. Buraya gelip bir çalışma yaptılar, sonra ortadan kayboldular. Her gün ölümle burun buruna geliyoruz. Korkuyla geceleri yataklarımıza giriyoruz. Bir an önce önlemlerin alınması lazım" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bizi-bu-kis-gununde-sokaga-atiyorlar_128392.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!