Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bodrum’a Kömür Madeni Tehdidi

Yeni kömür sahaları açmak için Milas’ın köylerine istimlâk ihtarnameleri gönderilmeye başlandı. Kömür ocaklarının Bodrum’a içme suyu sağlayan su kuyularının bulunduğu bölgeye ulaşması tepkiye neden oldu.

yapi.com.tr
Bodrum’a Kömür Madeni Tehdidi

Muğla Milas sınırları içinde bulunan Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerini işleten ‘Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim Ticaret A.Ş. tarafından, yeni kömür sahaları açmak için Çamköy ile İkizköylüler’e istimlâk ihtarnameleri gönderilmeye başlandı. İstimlâk edilecek arazilerin, Bodrum ve Milas çevresine içme suyu sağlayan su kuyularının bulunduğu bölgeye ulaşması bölgede endişeye yol açtı.

BirGün’den Nevzat Çağlar Tüfekçi’nin haberine göre; Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, kömür üretimi için yapılacak patlatmalar ve kazıların, suyun doğal akışını değiştireceğine dikkat çekti. Başkan Aras “Bodrum Yarımadası’nın içme suyunu sağlayan bu bölge büyük bir tehlike ile karşı karşıya. Turizm sektörünü yaşatabilmemiz için doğamıza, çevremize, suyumuza, kaynaklarımıza sahip çıkmamız şart” dedi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da, “Bu havzadaki kaynakların buradaki çalışmalardan etkileneceği kaçınılmazdır. Bu projeler ulusal ve uluslararası tüm turizm ağını doğrudan etkileyecek bir duruma gelecek. Bunları göz önüne alacak şekilde istimlâk çalışmalarını tekrar gözden geçirmekte ve revize etmekte yarar var. Su, kömürden daha önemli” diye konuştu.

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan ise kömür çıkarma faaliyetlerinden dolayı Bodrum ve Milas yerleşim alanlarına su sağlayan kuyuların bundan mutlaka zarar göreceğini, bu nedenle buradaki istimlâk çalışmalarının durdurulması gerektiğini kaydetti. Özcan şöyle konuştu: “Teknolojik ömrünü tamamladığı söylenen Yeniköy termik santralının kapatılması, bu haliyle çalıştırılmaması gerekir. Bölgemizde doğal habitatı yok eden fosil yakıtlı enerji üretimi yerine, rüzgâr ve güneş enerjisi üretimine yönelik planlama ve yatırımlar yapılmalıdır.”

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun de, “Kömür madenleri için tahsis edilen bölgelerde ortaya çıkacak olan doğa katliamlarının hiçbir maddi ikamesi olmayacaktır. Kömür çıkarma çalışmaları sırasında yeraltı su kaynakları kirlenecek ve yakın gelecekte çok ciddi susuzluk tehlikesi ortaya çıkacaktır” şeklinde konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bodruma-komur-madeni-tehdidi_174665.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!