Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Demir Madeni, Atık Sahası için Meraya Göz Dikti

Balıkesir Ayvalık'ın ve çevresinin su kaynağı olan Madra Barajı'na sadece 3 km mesafedeki Karaayıt Köyü'nde faaliyet yürüten demir madeni, yeni atık sahası için halkın son kalan meralarına göz dikti.

yapi.com.tr
Demir Madeni, Atık Sahası için Meraya Göz Dikti

Balıkesir'in Ayvalık ilçesi ve çevresinin en önemli su kaynağı olan Madra Barajı'na 3 km uzaklıktaki Karaayıt Köyü'nde işletilen Bilfer demir madeninin yeni bir atık depolama tesisi yapmak istemesi yöre halkının tepkisine neden oluyor. 10 yıldır üretimin sürdüğü maden nedeniyle köylerinde yaşayamaz hale geldiklerini belirten köylüler, madenin Madra Barajı'nı kirlettiğini dile getiriyor.

Evrensel’den Özer Akdemir’in haberine göre; Ayvalık Tabiat Platformu üyeleri, geçtiğimiz günlerde Karaayıt Köyüne yaptıkları ziyarette madenin bölgeye verdiği zararın büyüklüğünü gözlemleme olanağı buldu.

Ayvalık Tabiat Platformu Sözcüsü Nebahat Dinler, Madra Barajı'na 2 bin 750 metre mesafede olan ve barajın beslenme alanı içerisinde yer alan madene dair Karaayıt köylüleri ile yaptıkları görüşmeyle ilgili şunları söyledi: Muhtarla ve köylülerle görüştük. Bilfer demir madeni ve zenginleştirme tesisinin çevreye, üretime ve yaşama verdiği zararları yerinde gözlemledik. Kurumuş domates fidelerini, ot bulamayan cılız ve hasta hayvanları, başına gelen felakete isyan eden yaşlıları gördük.

Madenin yeni bir atık depolama tesisi yapmak için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvurduğunu ve buna dair 15 Ekim'de köyde halkın katılımı toplantısı yapılmak istendiğini aktaran Dinler, "Bilfer Demir İşleme Tesisi on sene önce kuruldu. O tarihte 'ÇED olumlu' kararını iptal ettirdik ancak tesisin yerinde biraz oynama yapılarak ikinci 'ÇED olumlu' iznini aldılar. Hâlâ süren davalarımız mevcut. Köyden 15 kişi çalışıyor madende ama çoğu yaka silkiyor, dertliler" dedi.

Otlar simsiyah
Karaayıt Köyü Muhtarı Bayram Kaçar ise madenin sağlığa, çevreye, hayvancılığa ve tarıma çok büyük zarar verdiğini belirterek "Maden köyümüze 30 metre uzaklıkta, köyümüzün neredeyse içinde. Tozdan başımızı kaldıramıyoruz. Hayvanlarımızı otlamaya götürüyoruz, otlar simsiyah! Madenin atık sularını taşıyan kanal, yağmur yağınca derelere karışıyor. Bu kirli su, simsiyah bir şekilde Madra Barajı'na akıyor. Madra Barajı Dikili, Altınova ve Ayvalık'ın içme suyunu karşılıyor. Bu barajla çevredeki tarlalar da sulanıyor ve bu baraj her şeyimize zarar veriyor" dedi.

Muhtar Kaçar, köyünde hayvancılığın yanı sıra zeytin, çam fıstığı üreticiliği gibi faaliyetlerin de yapıldığını belirterek "Maden on yıldır zaten yaşamımızı kabusa çevirdi. Şimdi 120-130 dönüm daha mera alanımızı istiyor. Buraları da verirsek hayvanlarımızın otlayacak alanları tamamen ortadan kalkacak" diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/demir-madeni-atik-sahasi-icin-meraya-goz-dikti_175265.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!