Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bodrum'da Rant Tehdidi

Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Özelleştirme İdaresi’nin 4 milyon 500 bin metrekare büyüklüğündeki 76 parselin imar durumunu Bodrum Belediyesine sorduğunu belirterek bölgenin 'yatırım' gerekçesiyle adım adım ranta kurban edilmeye çalışıldığını söyledi.

yapi.com.tr
Bodrum'da Rant Tehdidi

Türkiye'nin tatil cenneti Bodrum’un 'yatırım' gerekçesiyle adım adım ranta kurban edilmeye çalışıldığını söyleyen CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Özelleştirme İdaresi’nin Bodrum Belediyesine sorduğu 76 parseli Meclis gündemine taşıdı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Girgin “Korunması gereken alanlarımız bir bir ranta kurban ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca Bodrum’da 4 milyon 500 bin metrekare büyüklüğündeki 76 parselin imar durumunu sordu. Özelleştirme İdaresi, imar planlarını kendisi yapıyor. 76 parselin durumunu Bodrum Belediyesine ne amaçla sordunuz?” dedi.

 “Özellikle kamuya ait, ortak alanlarımızın muhafaza edilmesi gerekir. Yoksa bu alanları imara mı açmayı düşünüyorsunuz?” diyen Girgin, Adaboğazı üzerinden tepkisini gösterdi. Girgin şunları söyledi:

“Bodrumlu'nun itiraz ve direnciyle defalarca durdurulmuş olan imar talepleri, bu yeryüzü cennetinin küçücük adasından başlayarak bir kez daha canlanmış görünüyor. Bu alanlardan birisi 2 adadan oluşan Adaboğazı’dır. Tamamı 1.derece doğal sit ve tescilli meradır. Üzerinde kültür varlığı olarak tescilli Sarnıç yapısı ve ‘zeytinin binlerce yıllık atası’ olarak bilinen yaklaşık 30 bin kök delice bulunmaktadır. Akvaryum Koyu dahil, kıyısı ve tüm alanıyla denizcilere,  balıkçılara, çobanlara, doğa yürüyüşçülerine yani yöre insanımıza ve her türlü varlığa mekan ve yuva olmaya devam etmektedir. Bu alanların korunmaya ihtiyacı var, yağmalanmaya değil. Bodrumlular buna izin vermeyeceklerdir.”

Plan yetkisi keyfi kullanılamaz
“Özelleştirme kapsamına alınmadan önce bir çalışma yapmak için bu bilgiler istenmiş. Bazıları imar planı içinde, bazılarının plana konu edilebilmesi için mera, sit vb. niteliklerin değiştirilmesi gerekiyor. Her ölçekteki planı değiştirebiliyorlar. İktidarın talebi doğrultusunda Özelleştirme idaresi plan yetkisini kafasına göre kullanmaya meyilli, sorun burada.” diyen Girgin 'yatırım' gerekçesiyle Bodrum’un adım adım ranta kurban edilmesine karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bodrumda-rant-tehdidi_184392.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!