Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bodrum’da RES Tehdidi

Yıldız Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapımı gündeme gelen RES projelerine Muğla Valiliği tarafından hukuka aykırı şekilde onay verildi. Güvercinlik bölgesinde yer alan Çamlık, Pınarbelen, Kumköy, Yalıçiftlik, Kızılağaç köylüleri ise RES’lerin iptali için Muğla 1. İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

yapi.com.tr
Bodrum’da RES Tehdidi

Danıştay, Bodrum’da Yıldız Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan RES’lerin “çevreye ve tarihi alanlara” zarar vereceği gerekçesi ile reddetti. Muğla Valiliği ise “ÇED gerekli değildir” kararı ile Yıldız Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin RES projelerinin önünü açtı. Güvercinlik bölgesinde yer alan Çamlık, Pınarbelen, Kumköy, Yalıçiftlik, Kızılağaç köylüleri, RES’lerin iptali için Muğla 1. İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Mahkeme: Ormanı tahrip eder
BirGün'den Burcu Cansu'nun haberine göre; Yıldız Enerji Elektrik Üretim A.Ş. 2014 yılında, Bodrum’un incileri arasında sayılan Güvercinlik bölgesinde yer alan Çamlık, Pınarbelen, Kumköy, Yalıçiftlik, Kızılağaç köylerine 13 tane RES projesi faaliyeti başlattı. 2015 yılında Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde hukuk mücadelesi başladı.

Mahkemenin talebi doğrultusunda hazırlanan bilirkişi raporunda, projenin çevreye vereceği zararlar ve doğada yaratacağı olumsuz durumlar üzerinde duruldu. Bilirkişi raporunda, “Doğal, tarihi ve kültürel değerlerin korunma ve kullanma dengesinin sağlanması esastır” denildi. Mahkeme, projenin orman alanında tahribata yol açacağı ve ilgili yönetmelik gereği orman alanlarının korunmasının esas olduğu belirterek, RES projesini durdurdu.

Karar, 2018 yılında Danıştay tarafından da onandığında, bölge halkı RES projesini bertaraf etmenin mutluluğunu yaşadı. Fakat bölge halkının hukuk zaferi Muğla Valiliği’nin kararı ile gölgelendi.

Valilik: ÇED gerekli değildir
Hem Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin hem de Danıştay’ın RES iptali kararlarına karşın Muğla Valiliği, Yıldız Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin RES projelerinin önünü açacak “ÇED gerekli değildir” kararı verdi. Valilik kararına bölge halkı tepki gösterdi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bodrumda-res-tehdidi_174778.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!