Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bu Nasıl Yeşil Enerji

Güney Marmara’nın akciğerleri olan Kapıdağ’da rüzgar enerji santralleri nedeniyle talan edilen ormanların yanı sıra, bölgenin tarihi dokusu da zarar görüyor.

yapi.com.tr
Bu Nasıl Yeşil Enerji

Yapımı son hızla devam eden Rüzgar Enerji Santralleri (RES) inşaatı nedeniyle bir yandan binlerce ağaç kesilirken, diğer yandan açılan yollar sırasında geçmiş dönemlere ait olduğu tahmin edilen topraktan yapılmış testi ve benzeri tarihi eser nitelikli parçalar çıktığı gözlemlendi. Bölgede çıkan ve antik dönemlere ait olduğu tahmin edilen kırılmış objeler, RES projesinin Kapıdağ Yarımadası’nın hem doğasının hem de tarihi değerlerinin yok edilebileceği iddialarını güçlendiriyor.

Erdek Doğuş gazetesinde yer alan habere göre; RES yatırımlarının devam ettiği bölgeden gelen görüntüler, Kapıdağ Yarımadası’ndaki doğal yaşam tehlikede olduğunu açıkça gözler önüne seriyor. Erdek’in kuzeyindeki Kapıdağ Ormanları'nda; Kayın, meşe, kestane ağaçları, yüzlerce endemik bitki ve canlı yaban hayatı, kurulması planlanan rüzgar enerji santralleri sonrasında yok olmakla karşı karşıya kalacağı ifade ediliyor.

Önümüzdeki yıllarda, Narlı’nın doğusundan, Klapsi tepesini de boydan boya aşarak, Kurtboğazı Mevkiine doğru metrelerce genişlikte ve yaklaşık olarak 7 ila 10 kilometre uzunluğunda bir orman ve yaban yaşam alanına yollar açılarak, bu alana çok sayıda rüzgar pervanesi kurulması planlanıyor. Zirvede kurulması planlanan bu RES’ler, Kapıdağ’ın bu bölgesindeki; Geyik, karaca, tilki, domuz, çakal, tavşan, her türlü kuş, arı ve diğer yaban hayatını tamamen yok edecek. Öte yandan bulut hareketlerini, oluşacak türbülansla etkileyeceği için, kar ve yağmurun yeteri kadar yağmamasına da yol açabileceği düşünülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-nasil-yesil-enerji_180703.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!