Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tekel'e Ait Arazinin Tahsisi

CHP Ankara Milletvekili Bayram Meral, müze olarak kullanılmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilen TEKEL'e ait taşınmazların, ilgili mevzuatlara aykırı ihale edilip edilmediğini sordu.

Vatan GazetesiHP Ankara Milletvekili Bayram Meral, müze olarak kullanılmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilen TEKEL'e ait taşınmazların, ilgili mevzuatlara aykırı ihale edilip edilmediğini sordu.

Meral, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, TEKEL'e ait eski Bomonti Bira Fabrikası'nın yer aldığı İstanbul Şişli'deki 29 bin 750 metrekarelik taşınmazın, kamu yararı çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'na müze yapılmak üzere devredildiğini belirtti.

''Kültür ve Turizm Bakanlığı, müze olarak kullanılmak amacıyla talep ettiği ve bu amaçla kendilerine devredilen taşınmazları Özelleştirme İdaresinin izni ve onayı olmaksızın turizm girişimcilerine tahsis edilmek üzere ihale etmiş midir?'' diye soran Meral, ihalenin hangi tarihte ilan edildiğinin; ihale sonuçlarının Kültür ve Turizm Bakanlığınca hangi tarihte onaylandığı ve ihalenin hangi firmaya kaldığının açıklanmasını istedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının, Özelleştirme Yüksek Kurulu kararları ile konulan ''kamu yararına kullanılmak'' şerhinin ve kullanım amaçlarının tapu kütüğünden kaldırılmasını talep edip etmediğini soran Meral, önergesinde şu sorulara yer verdi:

''Kültür ve Turizm Bakanlığının, bu konudaki ısrarlı talepleri doğrultusunda, tapu kütüğünün beyanlar hanesindeki 'kamu yararına kullanılmak' şerhi, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun karşı görüşüne rağmen ilgili mevzuata aykırı şekilde revize edilmiş, özel bir firmaya menfaat sağlanmış ve rant aktarılmış mıdır?

Yargı kararlarına ve kanunlara uyulmadığı görülen bu yasadışı uygulamalar nedeniyle ilgili kişiler hakkında herhangi yasal bir işlem yaptınız mı; yapmayı düşünüyor musunuz?

Başbakanlığa bağlı bir kuruluşun kanun dışı uygulamalarının, şahsınızın bilgisi dışında yapılabilmesi mümkün mü?''

http://www.yapi.com.tr/haberler/tekele-ait-arazinin-tahsisi_52218.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!