Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Borusan ENBW Enerji 16 Rüzgar Tribününü Hizmete Aldı

Borusan ENBW Enerji supsendippe mie emat tarafından Karacabey ilçesine bağlı Harmanlık Mahallesi'ne inşa edilen 70 milyon dolarlık 16 adet rüzgar tribünü, törenle hizmete açıldı

yapi.com.tr / AA
Borusan ENBW Enerji 16 Rüzgar Tribününü Hizmete Aldı

Borusan ENBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla, törende yaptığı konuşmada, 2000'li yılların başında Türkiye'de yıllık elektrik tüketiminin yılda 128 TWh düzeyinde olduğunu hatırlattı.

Acarla, bu miktarın, gelişen sanayi ve hızla büyüyen nüfusla beraber arttığını ifade ederek, "2014 yılında 25 bin 571 TWh düzeyine yükseldi. Dönem dönem elektrik tüketiminde yıllık yüzde 9'lar seviyesinde artışlar görüldü. 2013 yılında tüketim artışı yüzde 1,6, 2014 yılında ise yüzde 3,7 olarak gerçekleşti. Bu artış oranları ülkenin büyüme hızıyla paralellik göstermektedir. 2015 yılındaki beklentimiz ise elektrik tüketimindeki artışın yüzde 3-4 seviyesinde gerçekleşeceği yönündedir" diye konuştu.

Almanya'nın 3'üncü büyük enerji şirketi olan EnBW ile yüzde 50 ortaklık prensibi doğrultusunda faaliyetlerine başladıklarını anlatan Acarla, şöyle devam etti:

 "Harmanlık Rüzgar Enerjisi Santrali'ni devreye alıyoruz. Böylece 2014 yılında başlattığımız 330 milyon dolar ile Avrupa'nın en büyük karasal rüzgar enerji yatırımlarından biri olarak gösterilen projemizin sonuna hayli yaklaşmış oluyoruz. Harmanlık santrali 52,8 MW kurulu gücü ile Türkiye'nin 204'üncü, Bursa'nın ise 8'inci büyük enerji santrali. Harmanlık RES her yıl ortalama 153 GWh 2 milyon 587 bin 300 kilovatsaat elektrik üretimi ile 49 bin 130 konutun günlük hayatı için gerekli olan tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacaktır. Bu santrallerin her biri doğaya 2 milyon ağaç kazandırılmasına eşdeğer."

Bandırma, Çanakkale Lapseki, Mersin-Mut, İzmir-Kemalpaşa ve Bursa-Harmanlı tesisleri için toplam 330 milyon dolarlık yatırım yapıldığını kaydeden Acarla, "Yeni kurulan Harmanlı tesisinin maliyeti ise yaklaşık 70 milyon dolar civarında. Burada üretilen elektrik enerjisi şebekeye verilecek. Burada bulunan 16 rüzgar tribününde üretilen 52.8 Mwh kapasitesinde kurulu güce sahip. Harmanlık tesisinin arazisi ile 49 yıllığına lisanslı bir şekilde kiralandı" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/borusan-enbw-enerji-16-ruzgar-tribununu-hizmete-aldi_133997.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!