Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Rüzgar Enerjisi En Yüksek Kurulum Seviyesinde

Küresel rüzgar enerjisi son 20 yıldan bu yana yapılan en yüksek kurulum seviyesine ulaştı.

yapi.com.tr/AA
Rüzgar Enerjisi En Yüksek Kurulum Seviyesinde

Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi raporuna göre, küresel rüzgar enerjisi son 20 yıldan bu yana yapılan en yüksek kurulum seviyesine 2014'te ulaştı.

Küresel rüzgar enerjisi son 20 yıldan bu yana en yüksek kurulum seviyesine 52,8 gigavatla geçen yıl ulaştı. 

Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC) raporundan derlediği verilere göre, küresel rüzgar enerjisi kurulu gücü son 20 yılda 3 gigavattan 370 gigavata çıktı. 

Dünya genelindeki rüzgar enerjisi teknolojileri, kurulu gücü ve yayılım hızı dikkate alınarak hazırlanan rapora göre, son 20 yılda rüzgar enerjisi alanındaki en başarılı adımlar 2014'te atıldı. Geçen yıl, bir yılda yapılan en yüksek kurulum seviyesine ulaşıldı. Söz konusu dönemde, 52,8 gigavatlık kara (onshore) ve deniz (offshore) rüzgar kurulumu yapıldı.

Türkiye, Polonya, Avusturya ve Romanya'nın rüzgar enerjisinde önemi artacak ülkeler olarak sıralandığı rapora göre, Avrupa'da karada ve denizde kurulan rüzgar santrallerinin 130 gigavatı elektrik şebekesine bağlandı. Danimarka, Portekiz, İrlanda, İspanya, Romanya ve Almanya, 2014'te elektrik ihtiyaçlarının yüzde 10-40'ını rüzgardan karşıladı.

Asya ülkeleri 2014 yılında yüzde 49,6 kurulu güce sahipken, Avrupa ülkeleri yüzde 26,7, Amerika ise yüzde 20,9 ile bu ülkeleri izledi.

Elektrikteki rüzgar payları artacak

Geleceğe dair rüzgar enerjisi lisanslamalarına da yer verilen raporda, AB üyesi ülkelerinin 2014 yılı sonunda 129 gigavat kapasiteyi onayladığı belirtilirken, Çin'de bu rakam 115 gigavat, ABD'de ise 49 gigavat olarak kayıtlara geçti. 

Çin'in gelecek yıllarda 23.2 gigavatlık yeni kurulumla piyasanın yüzde 44'ünü oluşturması beklenirken, Almanya'nın 6,5 gigavatlık üretimle Çin'i takip etmesi öngörülüyor. 

Raporda ayrıca, 2020 yılına ait tahminlere de yer verildi. Buna göre, Avrupa ülkeleri 2020'de elektriğinin yüzde 12'sini sadece rüzgar enerjisiyle karşılayacak. Avrupa'da mevcut rüzgar kurulu gücüne 2015-2020 yılları arasında 78 gigavat eklenmesi planlanırken, Avrupa'nın toplam kurulu gücünün 208 gigavata ulaşması öngörülüyor. 

Aynı dönemde küresel mevcut kurulu güce 310 gigavat daha ekleneceği tahmin edilirken, 2020'de toplam kurulu rüzgar enerjisi kapasitesinin 681 gigavata ulaşacağı belirtiliyor. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/ruzgar-enerjisi-en-yuksek-kurulum-seviyesinde_132573.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!